krcek164

Jedná se o větu jednoduchou, která obsahuje několikanásobný rozvitý předmět?

Buď si koupí nové auto anebo investuje peníze do bydlení. Děkuji

Odpovědi
quentos

Ve větě je především chyba: spojka „anebo“ se NIKDY nepíše zvlášť.
https://martin-ulbrich.cz/jazyk-a-literatura/spojky-a-a-nebo-lze-je-psat-zvlast-i-dohromady-anebo-ne

Ve větě není několikanásobný předmět, ale několikanásobný přísudek. Jednodušší je však interpretace „co sloveso, to věta“ a v tom případě by šlo o souvětí o dvou hlavních větách spojených slučovacím poměrem. Jsou-li uvedeny dvě možnosti a je jedno, kterou si vybereme, jedná se o slučovací poměr a před (a)nebo čárka nebude. Kdyby šlo o poměr vylučovací nebo stupňovací, čárka by před ním byla.

Justin1

Ne. Je to souvětí o dvou hlavních větách v poměru vylučovacím.

quentos

Když o tom nic nevím, tak neodpovídám. Toto NENÍ poměr vylučovací, něco si o tom nastudujte. Spojka nebo neznamená automaticky vylučovací poměr.

Justin1

Je tam „Buď – anebo“. To není poměr vylučovací?

quentos

Ne vždy. Jak říkám, něco si o tom nastudujte.