Avatar uživatele
Rokio

Jedná se o projev psychózy, konkrétně druhu paranoia?

Dnes jsem si všiml v autobuse, že na dveře busu umístily ceduli, na které bylo napsáno, aby cestující nemačkali stopku, pokud autobus nejede do zastávky, kde zastavuje na znamení.

Tohle jsem měl v poslední době ve zvyku dělat pouze já a neviděl jsem nikoho jiného, kdo by to dělal. Myslím si, že ceduli tam dali kvůli mě, nebo jsem byl alespoň hlavní příčinou, proč ji tam dali.

Pokud řeknete, že se jedná o paranoiu, nebude to příliš kruté? Když se řekne psychotik, představím si někoho, kdo na základě svých bludů či halucinací ohrožuje lidi kolem sebe nebo si alespoň kvůli svým positivním příznakům psychózy je schopen si sáhnout na život.

Já Rokio mám pouze tento blud a nikoho s tím neohrožuji (ani sebe, ani okolí). Není to ani moje přesvědčení. Většina psychotiků je za svůj blud schopná vsadit svůj život. Já si to pouze myslím. Jedná se o moji utkvělou představu. Určitě bych za to ruku do ohně nedal, ani nevsadil např. 1.000 Kč, že mám pravdu.

Stop. Utkvělá představy je příznak obsesivně-kompulzivní poruchy. Ne schizofrenie, nebo konkrétně těžké psychiatrické diagnózy zvané paranoia. Utkvělá představa vyvrátit lze. Blud nikoliv.

Teda lidičky, vy jste vážně třída. Při příští návštěvě požádám svého lékaře, aby mi tu myšlenku vymluvil. Převelice vám děkuji.

Zajímavá 0 před 778 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Marty Koller

Myslím že asi jo. Takové chování mám třeba i já

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek