annas

„Jedna ruka netleská.“ Má toto perské přísloví kladný, či záporný význam?

Možná si vzpomenete na český stejnojmenný film režiséra Davida Ondříčka. Z jeho názvu je vidět, že slova přísloví jsou aktuální i u nás v 21. století.

Příslovími se zabývá jazykovědná disciplína paremiologie., takže je vidět,

  1. že moudrosti nejen našich předků jsou stále zdrojem poučení,.
  2. že moudrosti nejen našich předků nejsou zatracované, ale i v současnosti přinášejí poučení a naznačují význam bez dalšího vysvětlení.

Frazeologie usnadňuje, urychluje a automatizuje tvorbu textu, Je to důležité pro další kontext.t či obsah díla. . Jde totiž o obrazné vyjádření brané jako celek které bystří rozum. a může vést k srovnání minulosti a současnosti.

Neptám se na film, jde jen o ukázku, jak jsem napsala, že přísloví se používá i v současnosti byť pro název filmu.

Vidím to přeneseně takto – „sám nejsi nic“. Je dobré mít tzv. vrbu – přítele. Platí, že sdílená radost je dvojnásobná, stejně jako sdílená starost je poloviční starost.

Nejlepší odpověď
led

Platí to již tisíce let jak v kladném, tak i v záporném významu.
Vždy připraven k boji. Perem, nebo mečem, jedna ruka je vždy připravena k použití. Proto mnoho lidi místo tleskání dupe nohama.
Kdepak to v našem dětství učili heslo „Budovat a bránit vlast, vždy připraven(a)“?

Dodatok
film som nevidela, takže k nemu sa nevyjadrujem

Další odpovědi
EKSOT123

V arabštině jsem k tomu našel např. toto: Týmová práce je prostředek, pomocí kterého dosahujeme svých cílů a dokončujeme svou práci, a bez těchto prostředků je obtížné dosáhnout, protože dosažení cílů vyžaduje ruce všech, protože jedna ruka netleská a Boží ruka je se skupinou.

Když se skupina lidí sejde na nápadu nebo projektu, který chtějí dokončit, výsledky budou uspokojivější a cesta bude kratší než cesta samotného jednotlivce.

A Všemohoucí Bůh ve své Svaté knize zdůraznil důležitost spolupráce, když řekl: „A spolupracujte ve spravedlnosti a zbožnosti, ale nespolupracujte v hříchu a agresi“
zdroj: https://www.al­jazeera.net/blog­s/2021/10/5/%D9%8A%D8%AF­%D9%8C-%D9%88%D8%A7%­D8%AD%D8%AF%D8%A9%D9%8C-%D9%84%D8%A7-%D8%AA%D8%B5%D9%8­1%D9%82

Drap

Film si nepamatuji, nevím jestli jsem viděl. Osobně bych hodnotil tyto slova jako kladná, zvláště k uvědomění si sama sebe a své postoje a názory. Nelze jednoznačně zařadit kladný – záporný.

Kelt

Věta vytažená z kontextu je neutrální, kontext je důležitý. Pokud všichni dělají jednu věc, že tedy tleskají a jedna ruka netleská, pak je význam záporný
A pokud netleská ruka proto, že všichni tleskají, tedy se baví a někdo myslí na obranu, ochranu, aby se ostatní mohli bavit, pak je zde význam kladný.

petrph

To se ale ptáte na význam toho přísloví, historicky, a nebo na výklad dle toho filmu? Ten film je absurdní černá komedie, ze které se spíš ten význam pokoušíte odvozovat než aby tam byl.
Ale historicky, jako přísloví – samozřejmě že, obecně je to pozitivní význam spolupráce a přátelství. Ale mohla v tom být i hrozba, protože v nedemokratických režimech byl vlastně jakýsi pasivní hromadný souhlas (i tím potleskem) vyžadován. Takhle to třeba zveršoval Kryl
Habet, znělo to stejně jako prve,
Habet, jen trochu víc tam bylo krve,
Habet, to značí palec směrem k hlíně
za ruce v klíně, za ruce v klíně.

paul1

Film jsem viděl, líbil se mi, hlavně výkon Ivana Trojana při napodobňování Hitlera.
Význam přísloví – možná v tom, že jedna ruka neudělá žádný rozruch bez druhé, nebo
že k nějaké činnosti, např. hádce musí být dva.

Rokio

Podle mě záporný.

aliendrone

Podle mne žádný význam ve smyslu pozitivní/nega­tivcní NEMÁ. Ten tomu dodají teprve takříkajíc „vstupní parametry“. :)

Mohu např. napsat: „Taška s ananasy“ (ovocem).
ANEBO
Mohu např. napsat: „Taška s ananasy“ (slangový výraz pro Millsovy ruční granáty).

Přeci jen oproti mňamikóznímu https://secure.ce-tescoassets.com/as­sets/CZ/645/000­0000009645/Shot­Type1_540x540­.jpg má toto https://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/f/fd/N%C2%­B05-MkII_N%C2%B023-MkII_N%C2%B036-MkI.jpg poněkud zlověstnější význam. ;) :)

df

Po dlouhé době jsem včera pročítal citáty. Byl jsem trochu bezradný a zoufalý a v takových stavech mi citáty trochu pomůžou.

Dochy

Medardova kápě 40 dní kape – to je kladné, nebo záporné?
Pes, který štěká nekouše – kladné, nebo záporné?