Avatar uživatele
Rokio

Je výše postavený Ježíš Kristus, nebo Bůh?

Podle mě Ježíš Nazaretský byl člověk. Nevěřím v jeho božskou podstatu. Jednalo se ale o skvělého člověka.

Dále jsem proti konceptu, že Bůh se skládá ze tří bytostí, a to z Boha otce, z Boha syna a z ducha svatého.

Otec je výše než syn.

Věřím ale v boha. Jsem věřící.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Roman71 před 243 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Záleží na vašem cháopání. Nenlí třeba řešite hierarchii,. Pokud věříote, obrwacíte se kl Bohu prostřednctvíom Ježíoše a Duchas svastého.

1,. Bůh je stvořitel. Na počáítku všeho bylo slovo Bůh.
Od první stránky bible se tvrdí, že Bůh tvoří. Tvoří oblohu a zemi, světlo, rostlinstvo, ptáky, ryby, zvířata a nakonec i člověka – Adama a ženu – Evu. Pokaždé text říká: „Bůh viděl, že to je dobré.“ A ohledně lidí je dokonce řečeno: „Bůh viděl, že všechno, co učinil, je velmi dobré.“ Muž a žena jsou stvořeni nakonec, jako syntéza stvoření, jsou stvořeni k obrazu a k podobě Boží.

„Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem, stvořil ho, aby byl obrazem Božím, jako muže a ženu je stvořil,“ (Gn 1, 27).

  • Bylo by dobré přečíst si celý text – 1. a 2. kapitolu knihy Genesis. Bůh je pramen života. Tvoří vesmír, který má smysl a je dobrý. Ale lidé sami mají problémy být stvořiteli. Nechávají se oklamávat zdáním (Eva s Adamem jsou špatně nasměrováni hadem) nebo žárlivostí a násilím (Kain a Ábel).

Ježíš je vykupitel,

Ježíš není pouze jedním z lidí, byť třeba svatým a velmi otevřeným. Má v sobě něco zvláštního. Jeho učedníci mu postupně řekli, že je poslán od Boha. Po velikonocích prohlásili, že Ježíš je Syn Boží. On sám je Bůh. Ve vyznání křesťanské víry, neboli Credu, se o Ježíšovi říká: "Bůh z Boha, světlo ze světla, pravý Bůh z pravého Boha … " Bůh je přítomen v Ježíšovi. Ježíš zpřítomňuje Boha. Mezi Ježíšem a Bohem není žádná vzdálenost, jen láska. Je zcela v souladu s Božím řádem, že se chtěl stát člověkem. Tím, že se Boží Syn stal člověkem, nepřestal být Bohem, jinak by nemohl dostatečně milovat.

  • V Bohu je tedy Otec, Syn a také jejich společný Duch, jejich vzájemná láska.

    Říká se, že Ježíš „povolává“. Toto se sice neděje přímo, ale vždy prostřednictvím něčeho nebo někoho – lidí, které potkáme, slov, která slyšíme nebo skrze události, k nimž došlo. Nebo také prostřednictvím touhy, kterou v sobě můžeme pociťovat. Dalo by se říci, že Boží volání musíme „rozluštit“. Není k tomu zapotřebí nějaký kód nebo průvodce … a čas? Je-li tedy pravda, že Ježíš volá všechny lidi, nepovolává přece všechny ke stejné věci … Proč? Dělá snad mezi lidmi rozdíly? Na světě jsou ženy a muži, kteří jsou povoláni udělat veliké věci pro ostatní i v dnešní době, aniž by viditelně byli voláni k víře v Boha a k následování Ježíše. Není to divné?

BIBLICKÉ TEXTY

  • Pojďte a uvidíte! (Tento text byl vybrán, protože ukazuje, co znamená setkání s člověkem, o němž mnoho uslyšíš, s Ježíšem.

„Ti dva učedníci slyšeli, co řekl a šli za Ježíšem. Když se Ježíš obrátil a uviděl, že jdou za ním, otázal se jich: ‚Co chcete?‘ Řekli mu: ‚Rabbi (což přeloženo znamená: Mistře), kde bydlíš?‘ Odpověděl jim: ‚Pojďte a uvidíte!‘“ (J 1, 37 – 39).

  • Toto je nástin celku. Co z toho se tě dotýká?
  • Moje radost je i vaše radost. (Ježíšova slova krátce před smrtí).

„Aby moje radost byla ve vás a vaše radost aby byla plná,“ (J 15, 11).

  • Myslíš, že existuje nějaký vztah mezi náboženstvím a radostí?

https://www.pas­torace.cz/Kni­hovna/31-Proc-se-rika-ze-Jezis-je-Buh.html

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Pokud některé náboženské společnosti oddělené od křesťanství odmítají nauku o Trojici, většinou odmítají také nauku o božství Ježíše Krista nebo jej pokládají za nižšího než je Bůh. Jedná se např. od Svědky Jehovovi, Kristadelfiánu a Unitáře (viz odkaz).

Pro křesťany je ale tato otázka nesmyslná.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nejsv%C4%9Bt%C4­%9Bj%C5%A1%C3%AD_Tro­jice#N%C3%A1bo­%C5%BEensk%C3%A9_spo­le%C4%8Dnosti_ne­vyzn%C3%A1vaj%C­3%ADc%C3%AD_nau­ku_o_Trojici

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
INRI

Nejvýše postavené jsou vesmírné principy, jakými je; čas, prostor, energie, kauzalita, protiklady, logika, fyzika atd. Boha a různé spasitele stvořil člověk, aby měl z toho výhody.

Zdroj: https://youtu­be.signaly.cz/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Roman71

Rokio, logicky vzato, Ježíš je na začátku Janova evangelia popisován jako „prvorozený všeho stvoření“, z čehož logicky vyplývá, že jeho Otec – Bůh, je výše postavený a Ježíš dále popisuje svou podřízenost nebeskému Otci. Podle Bible je to jasné, jen koncept jakési „trojice“ mi do toho nezapadá. Už staří Izraelité věděli (a mají to zapsané v zákoně), že jejich Bůh je jen jeden a ne tři v jednom (5.Mojžíšova 6:4). Ani po příchodu Ježíše Krista se na tom nic nezměnilo.

ps: Chybí-li někomu porozumění, ať upřímně prosí Boha v Ježíšově jménu
(poznámka: Ježíš je prostředníkem mezi námi a Bohem)
.. a porozumění mu bude dáno 😉

Upravil/a: Roman71

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

To, že někdo věří, že Ježíš byl pouze člověk a ne božský, je názor, který je v souladu s některými náboženskými systémy nebo filozofiemi, například s islámem nebo jednotou.

Koncept Boha jako svaté trojice (Bůh otec, Bůh syn a Duch svatý) je základní učení křesťanství. Podle tohoto učení jsou všechny tři osoby rovné a jsou jedním Bohem.

Avšak, je také doležité poznamenat, že existují různé interpretace tohoto konceptu v různých křesťanských denominacích.

Ježíš sám řekl (v Janově evangeliu 14:28): „Slyšeli jste, že jsem řekl: Odcházím a přijdu k vám. Kdybyste mě milovali, radovali byste se, že jdu k Otci; neboť Otec je větší než já.“ Toto je jedno z míst v Bibli, kde Ježíš hovoří o Otcově výši.

Je důležité také mít na paměti, že každý člověk má právo na svůj vlastní názor a věru. Co je pro jednoho člověka pravda, nemusí být pravda pro druhého. Důležité je respektovat a uznávat tyto různé názory a věry.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Bláboly.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek