Sumati Valar

Je výraz „proces návrhu“ pravopisně správně?

Dobrý den, ve své disertační práci bych rád použil výraz „proces návrhu uživatelského rozhraní“. Byl jsem však upozorněn, že správně je možné říct pouze „proces navrhování“ či „proces navržení“.

Při hledání na internetu jsem našel mnoho prací a článku, kde bylo použito právě „proces návrhu“. V kontextu například „proces návrhu letadla“, „proces návrhu úsporných budov“, „proces návrhu vlastního fontu“, „proces návrhu systému“ či již zmíněný „proces návrhu uživatelského rozhraní“ nebo související „proces návrhu aplikace“.

Rád bych se zeptal v nějaké online jazykové poradně, bohužel jsem našel pouze jednu a ta je neaktivní.

Odpovědi
quentos

Pravopisně ano, ale stylisticky ne. Návrh a navržení jsou odvozena od dokonavého slovesa navrhnout, kdežto proces evokuje (delší) průběh něčeho, je tedy namístě použít vid nedokonavý – proces navrhování.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.