Je vám znám pojem buližník? Jaké má vlastnosti?

Nejlepší odpověď
tom004

Jako buližníky se označují silicity šedé až černé barvy z českého proterozoika (starohor). Jedná se tedy o lokální název určité horniny – konkrétně silicitu. Silicit je sedimentární (usazená) hornina složená převážně z oxidu křemičitého (SiO2) ve formě křemene – chalcedonu případně opálu. Silicity nevznikají usazováním pevných částic jako jiné usazené horniny, ale jsou chemogenní nebo biogenní. Přesný původ buližníků (tedy silicitů českých starohor) se zatím nepodařilo zjistit.

Zdroj: http://www.gweb­.cz/dotazy/d-617/

Další odpovědi
venkovan

Buližník je hodně pevná hornina. Podle dětí, vznik buližníků jim dobře vysvětlil průvodce soutěskou Divoká Šárka v Praze. Program jim tehdy zajistliy Lesy Prahy