zjentek

je v popisu práce NBÚ tajit zločiny, pokud je provádí člověk s bezpečnostní prověrkou?

Doplňuji:
obnovuji tuto otázku pro nedostatek relevantních odpovědí. Led sice konkrétně odpovídá, ale moc se mi nezdá, že se postupuje standartně dle TZ, když jde o národní bezpečnost a nebo také zvěrstva, která se pod těmito dvěmi slovy skrývají. Tou prověrkou jsem myslel standartní prověrku bezpečnosti, min. na stupeň tajné. Nepotřebuji informaci, co vše musí udělat firma, aby získala nějaký certifikát, který ji opravňuje ke vstupu a pohybu v prostoru,kde běžně operovat nemůže. Na „něco víc“, nežli je zábor veřejného prostranství, se zeptám, až to bude potřeba, teď mě zajímá NBÚ, děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Zřejmě máš naprosto zkreslené a laické iluze o principech bezpečnostní prověrky, raději nahlédni do odkazů i pro osvětu ostatním:

Dle Zákona č. 412/2005 Sb., který nabyl účinnosti dne 1. ledna 2006, zakotvil zcela nový institut – a to kontrolu činnosti NBÚ ze strany Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Poslanecká sněmovna k tomu zřídila zvláštní kontrolní orgán „Stálou komisi pro kontrolu činnosti NBÚ“. Tato komise má 7 členů – poslanců, včetně svého předsedy.
http://www.nbu­.cz/cs/informac­ni-centrum/media-a-verejnost/odpo­vedeli-jsme-mediim/o-nas/#otazka06

P.S. Než se naše firma vůbec mohla ucházet o vybrané státní zakázky (jmenovitě s přístupem na letištní plochu mezinárodního letiště Ruzyně), museli jsme kromě oprávnění ÚCL (Úřad pro civilní letectví), získat i náročný certifikát NBÚ včetně profesního a personálního jmenovitého nasazení.
http://www.ca­a.cz/legislati­va
Při tvých postojích, bys byl vyřazen ještě před složitým prověřováním.
Doplňuji:
Malá technická – v okamžiku porušení zákona (a dalších taxativních, jako např. mlčenlivost, + státní, obchodní a technoligická tajemství, nenahlášení finančních transakcí, změny v poměrech mezi příbuznými apod), ztrácí prověrka platnost, neboť její nositel nedodržel striktní podmínky, jež při udělení podepsal.

A pokud jsi náhodou z neznalosti narážel na úkony agentů rozvědek, ti mají zvláštní režim, kdy může být tentýž čin vyhodnocen, jako nezbytné kroky ve státním zájmu, na něž se vztahují zvláštní výjimky v TZ, nehledě k tomu, že obvykle probíhají v krycím sofistikovaném systému, takže na ně ani nepadne podezření a formální výstupy pro média jsou ůčelově manipulována jako prosté civilní nehody, kriminalita podsvětí atd. V dnešní době se v daleko větší míře užívají metody politického a ekonomického nátlaku anebo hloubkové diskreditace, jež je horší, než fyzická likvidace.
Zkrátka obyčejný občan nemá šanci, takže jen spekuluje, asi stejně jako tento amatérský dotaz. Nejvyšší stupně utajení a zvláště citlivé údaje mívají lhůty až 50 let.
A i když občas leccos probleskne v různých dokumentech, většinou bývá upraveno v rámci umělecké licence a povolené faktografie.

Zdroj: http://www.bez­pecnostni-proverka.cz/

Další odpovědi
led

Aj pracovníci Národného bezpečnostného úradu NBU sú povinní sa správať v zmysle platných zákonov.
Doplňuji:
Dr.Axl odpovedal na otázku v zmysle kontroly činnosti NBÚ „ze strany Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Poslanecká sněmovna k tomu zřídila zvláštní kontrolní orgán „Stálou komisi pro kontrolu činnosti NBÚ““. Tá kontrola je práve preto, aby neostali utajené „zločiny pracovníkov NBÚ“, to znamená porušenia zákonov Českej republiky. Už to samé hovorí, že páchať zločiny NBÚ nemá, zvýrazňujem NEMÁ, v popisu práce.
Činnosť úradu nie je v „páchaní zločinov“, ale naopak, ako už sám názov hovorí je to „Ústredný orgán štátnej správy na ochranu utajovaných skutočností, šifrovú sluzbu a elektronický podpis.“ (dávam odkaz na štatút NBÚ SR, ale aj český úrad slúži k tomu istému) http://www.nbus­r.sk/sk/o-urade/statut-narodneho-bezpecnostneho-uradu.1.html
"Národní bezpečnostní úřad je orgánem moci výkonné, byl zřízen zákonem č. 148/1998 Sb., o ochraně utajovaných skutečností a o změně některých zákonů, a to k 1. srpnu 1998. Je ústředním správním úřadem pro oblast

ochrany utajovaných informací a
bezpečnostní způsobilosti

Ve své činnosti se NBÚ řídí zákonem č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů. "
Pozrite si Zákon č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů
http://www.nbu­.cz/cs/pravni-predpisy/zakon-c-4122005/uplne-zneni-zakona-c-4122005/
nájdete tam aj o činnosti NBÚ…
PS.
Nemýlte si to s Tajnými službami, ktoré pracujú aj iným spôsobom

zjentek

axl: s tím nbú jsi hodně naivní, jak to pracuje. Myslel jsem, že máš jiné realizace, než co by napsal řadový občan ,)

anonym

ad led, zbytečně se namáháš, tazatel by rád slyšel něco jiného a nechce rozumět jasným odkazům – v podstatě jsi replikovala týž web, jenž jsem vložil už jako 1. odkaz na 8. řádce a kde je vše relevantní uvedeno.
Ostatně, dle očekávání, nikdo další nereagoval, protože už nebylo co dodat.
Co čekat od někoho, kdo má mezery jak v logice, tak gramatice (annas by jej dávno práskla virtuální rákoskou už jen za mrzačení slov, jako „standarDní“).

led

Nemám pocit námahy. Malé cvičenie základných občianských znalostí nikdy neuškodí, keď sa už neučí občianska náuka.
Zbytočná námaha je vyčítať niekomu medzery v logike (kto si ich nemá prečo uvedomiť, keď o nich nevie), ak nepoznáme príčinu, ale len dôsledok.
Dr.Axl excelujete svojimi znalosťmi, ale tiež ste ich najprv museli nejakým spôsobom získať. Určite to bolo bez vyčítania medzier v znalostiach.
Radšej sa tu všetci podeľme so svojimi znalosťami a skúsenosťami bez zbytočných poznámok.

zjentek

exceluje znalostmi?? ..když jsme u té logiky, všichni vidíme a víme, kam se svět ubírá a taky je fakt, že za hlavu, od které to všechno smrdí, se považuje nejeden axl. Mohli by jste si tu logiku dát do souvislostí a začít s nimi něco dělat? ..nemyslím „dělat něco“ pro svůj vlastní zadek. Kde budou axlové ve zdravém světě? Na začátku jsem tady říkal, že bych si jej půjčil s sebou ven, tak na čtvrt roku. My takové mise pořádáme, bereme ty přizdisráče, kteří si to zaplatí. Je s nima zprvu veliká otrava, později se ale vrací napravení, čistí, neovlivněni drogama (tabák, chlast, hazard, sex). Ne všichni samozřejmě- nemůžete pomoci někomu, kdo si neuvědomil, že pomoc potřebuje. Nicméně ti, co pochopili, usedají zpět na svou celoživotní židli poučeni. To by jste nevěřila, kolik lidí, excelujících znalostmi, se muselo vrátit na úplný začátek a začít odtamtud- jako malé dítě ..jen proto,aby nebyli tak slabí a nežili non-sense. A neděláme to pro ně, ty cíle jsou mnohem vyšší, spíše se to týká světa, kde jsme chvíli na návštěvě. Led, víte vy vůbec, že paraziti mohou existovat, jen když jim to dovolíte? Napište párkrát o braníkovi, že exceluje znalostmi a do roka tady máte druhého axla. Dbejte při soudu větší opatrnosti, opilý bohém či intelektuál na židli svět nemění, je to mnohem relativnější, než zákony dovolují. Já tady mám ale jinou roli, nežli axla jenom nasrat, takže se vraťme zase k mé původní tváři, jak jste všichni tady zvyklí (ohlas je stejně daný, nepočítám, že by se někdo chtěl zamyslet) ,dokud je ještě trochu času ,)