Kelt

Je trestné používat cizí doklady?

Když má někdo zákaz řízení a sebrali mu řidičák a on si někde obstará jiné doklady na jiné jméno, třeba na Karla Nováka a zase ho chytnou, tak co se stane s tím Karlem Novákem? Bude taky potrestán? Děkuji

Nejlepší odpověď
Kepler

K.N. je povinen ztrátu nebo krádež dokladu (pokud nejde o fiktivní osobu) NEPRODLENĚ nahlásit polici a v ten moment se doklad stává neplatným. Jinak se jedná o přestupek. I tak se může stát, že jeho doklad byl použit pro trestnou činnost a pak ho může čekat série výslechů kvůli podezření na tuto činnost. Samozřejmě, že ten, kdo cizí doklady padělá a zneužije, dopouští se trestného činu.

Další odpovědi
kostikos

Krádež identity je podvodné získání a úmyslné použití identity někoho jiného, zpravidla za účelem získání finanční nebo jiné výhody. Tuším tam je sazba až 8 let. Karel Novák samozřejmě potrestán nebude – potrestán by byl pouze v případě, že by se mu prokázala spoluvina (např. kdyby dotyčnému jeho doklady vědomě půjčoval, aby se za něj vydával) a to už by se potom právně řešilo ve smyslu organizované skupiny.

aliendrone

V lepším případě půjde o přestupek, v horším to K.N. odskáče „s plnou parádou“. Pokud si někdo vezme na doklady pana K.N. třeba půjčku 25 mega (za jeho zády), tak má pan K.N. smůlu, resp. BIG SMŮLU! (v případě, že nenahlásil krádež/zrátu dokladů) Zaplatí všechno, včetně úroků. :)

Teoreticky (pokud se prokáže), že doklady byly zneužity, mohl by z toho vybruslit. Prakticky se to NIKDY neprokáže a možná už víš, že v tomto systému mají banky přednost i větší práva, než prostý smrtelník, téměř s jistotou to pan K.N. neuhraje a bude solit jak mourovatej. ;) :D :D

A co se týká „borce se zákazem“, tam jde jednak o maření výkonu úředního rozhodnutí + zneužití identity, případně podvod, to už je na orgánech z čeho všeho bude obviněn, každopádně jde o trestnou činnost. :)

elkon

Nechápu, jak může někdo položit tak hloupý dotaz.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Nejlepší odpověď je kompinace Keplera a kostikose: samozřejmě, že timu, co řídí bez dokladů + zneužívá cizí doklady hrozí až několik let a K.N. sice spráchá přestupek, ale pravděpodobně potrestán nebude (max. mu hrozí pokuta).