Lgee

Je trestné ničit vlastní majetek?

Je trestné ničit majetek v mém vlastnictví

Nejlepší odpověď
Pepa25

Pro vlastnictví platí zásada ius disponendi, tedy právo s věcí nakládat různými způsoby, tedy i vc modifikovat, upravovat, zničit nebo opustit. Nicméně další zásada říká, že „vlastnictví zavazuje“, proto je nepřípustné užívat vlastní věc nebo s ní nakládat takovým způsobem, který narušuje nebo ohrožuje oprávněné zájmy jiných osob nebo veřejný zájem.
Proto jsou různá omezení: např. čl. 11 odst. 3 Listiny základních práv a svobod jasně říká, že výkon vlastnického práva nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem.
Takže lze najít docela dost konkrétních situaci, kdy dojde k poškození někoho a vlastník se nebude moct vymlouvat, že "jen ničil vlastní majetek“.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vlastnictv%C3%AD

Další odpovědi
Edison

Opět hloupá otázka. Je ale několik případů, kdy to trestné být může, ty jsou ovšem výslovně stanoveny zákonem. Např. poškozování památek, životního prostředí (typicky kácení stromů, vypalování trav a podobně), týrání zvířat (i ta jsou majetkem) a další výslovně stanovené věci.

zjentek

Ještě než vlastní majetek ničím, zjistím, zda není možnost se jej zbavit (vyhodit/opustit), případně darovat (ničit stojí energii a třeba i nepotřebnou stavbu na vlastním pozemku ti dnes druzí rozeberou do šroubku, když umíš správně darovat).

Rokio

Je to hlavně blbost, ale trestné to není, pokud vynechám příklady uživatele Edison.

Kryšpín

Záleží zda je v dosahu informátor, nebo žalobníček obecný český.