Kelt

Je technicky možné získat krátkovlnné rádio propojením dvou vysílaček?

V italském filmu Brána do pekel se jeden záchranář snaží o toto. Pomocí dvou vysílaček a jejich propojením chce získat krátkovlnné rádio, aby zavolal pomoc. Protože je to horor, tak se to i tak odehrává. Ale zajímá mne, zda je to technicky možné. Děkuji

Nejlepší odpověď
Dochy

Pokud to přímo nebyly KV vysílačky tak těžko. Leda by to byl radioamatér-génius – něco jako MacGyver…

Přijde Honza za MacGyverem a povídá mu: „Hej, Macu, udělej mi auto, ale nějaký pořádný kabriolet, který má alespoň osm válců.”
A MacGyver mu na to povídá: „Dej mi papírek od žvýkačky.”

Další odpovědi
led

Filmári sú kúzelníci. Dokážu zázraky na počkanie a nemožné do 3 dní.
Pokiaľ vychádzam z bežných „občianských“ vysielačiek, ktoré svojou blízkosťou vysielacích frekvencií sa dokázali „nabúrať“ do profesionálnych vysielačiek, nepovažujem za nemožné sa dostať pomocou vysielača krátkych vĺn do rovnakej frekvencie krátkovlnného vysielania rádií. Napríklad mala som rádio, z antireklamných dôvodov nemeckého výrobcu neuvádzam, ktorým bolo možné sledovať rosničkárske a pozemné informácie pre lietadlá (frekvenciu neuvádzam, nemáte tam čo robiť), ale aj vysielanie občianskych CB rádiostaníc. Priznávam, ak sa niekde bavili o tom, že v „ich“ obchode majú tovar, ktorý hľadám, potešilo ma to.

aliendrone

Pod pojmem „rádio“ si naprostá většina lidí představí RADIOPŘIJÍMAČ. Ten není schopen VYSÍLÁNÍ na žádném frekvenčním rozsahu, prostě NE. ;) :)

Dejme tomu, že bys to myslel tak, že spojením 2 ručních vysílaček by jako získal větší vysílací výkon (podobně jako 2 baterky „nadělají více světla“, než jedna) a někdo by vysílání zachytil při poslechu civilního rádia. Smůla, tohle by NEFUNGOVALO, dokonce NAOPAK bych čekal dramatické snížení dosahu vysílání, oproti tomu, když by fungovala jen JEDNA vysílačka. Kvůli interferencím (vzájemné rozladění) signálu, nikdy by se ti nepodařilo sesynchronizovat tak, aby k tomu nedošlo. :)

Navíc – civilní rádia sice pracuji na MB rozsahu, zato příruční vysílačky pracují na VHF/UHF (za bolševika ale pracovaly na MB, sanitky apod., jenže to už je dáááááávno). Když k tomu připočteš ještě digitální komunikaci, eh, filmaři, no. Je div, že vůbec zvládají TAK SLOŽITÝ úkon, jako zavázání tkaniček.;) :)

Dochy

led: odposlouchávání těchto frekvencí je v pohodě. Až na vysílání v neveřejném pásmu musíte mít licenci. V případě různých frekvencí např. pro letové služby to znamená tuším průkaz radiotelegrafisty. To co lidi nemaj slyšet je pak různě kódováno, v současnosti už obecně digitálně (vč. digitálního přenosu)
Frekvence různých leteckých služeb jsou veřejně dohledatelné (jen lidi co s tím nemají c do činění většinou neví kde hledat a ani že by to hledat mohli)

Emefej

Dochy > Frekvence netřeba dohledávat. Dovede je odposlouchávat každý radiový skener za 3000, pro civilní letecký provoz stačí, aby uměl 108–136 MHz. Když najdeš dobré místo, tak slyšíš provoz mezi věží na Ruzyni a letadlem i ze vzdálenosti 50 km, pozemní radiový provoz na letišti můžeš poslouchat tak na 15 km.

Dochy

Když znáš frekvence, tak můžeš přelaďovat podle toho co Tě zrovna zajímá. Ale samozřejmě můžeš i scanovat. Nicméně všechno tohle vysílání je nyní streamované, takže kdo má internet a nevadí mu pár sekund zpoždění, ani to rádio nepotřebuje

led

Dochy, ďakujem za upresnenie.
Priznám tie rosničky som sledovala pozorne, pretože mali najaktuálnejšie informácie o počasí. Napríklad aj to, či z mojej chalúpku na kuracej nôžke budem vidieť, keď dovezú tovar do nemenovaného reťazca, prípadne až na Ukrajinu na samotného Kosteja Nesmrteľného.

Dochy

jo, letci berou to počasí dost vážně… Zrovna jsem četl nějaké příběhy s leteckou tématikou… Tak oni kromě toho jestli vůbec budou schopni přistát na cílovém letišti podle počasí počítají i jaký náklad můžou naložit a kolik budou potřebovat paliva. Zas ty informace ale nemají na týden dopředu – za to pořád aktuální snad s předpovědí na nejbližších pár hodin.

Dochy

Jo a ta komunikace je dostupná i online.

led

Dochy, MacGyver je kapitola sama o sebe, on totiž vo vynaliezavosti prekonáva aj samotného kopáča Chucka Norrisa.

Dochy

Tak Chuck Noris je sice nesmrtelný, schopen zabít i moře, ale zas tak velký myslitel to není 😉

JežíšKristus

Odpověď tedy neznám, ale podle všeho je samotný snímek peklem sám o sobě.. 49 % na ČSFD. https://www.csfd­.cz/film/5890-brana-do-pekel/recenze/