paul1

Je tento postup v pořádku?

Mají se opět zvyšovat důchody o inflaci. Dopady inflace jsou pro všechny důchodce stejné. Ale světe div se, ti, co mají vysoké důchody, dostanou přidáno více, ostatní méně. Není to náhodou diskriminace?
Doplňuji:
S tou tzv. zásluhovostí je to v pořádku. Kdo víc platil do systému, tak má právo na vyšší důchod. Nestačilo by to ale uplatnit jen při výměře důchodu? Potom už přidávat všem stejně. Vypadá to směšně, že jako někdo má problémy s vyšší inflací, někdo s nižší. Je to nějaké „na hlavu“. A dochází k rozevírání nůžek a pořádně. A tady by už „zásluhy“ neměly platit.

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Je to dáno systémem stanovování výše důchodů, která zohledňuje, mimo základní sazbu, také t.zv zásluhovost. Čímž je myšleno, že plátce soc. pojištění, za doby platby do systému, přispíval větší částkou.
Jde o to, jak se kdo na to dívá a do které skupiny patří.
Pokud platil málo a má důchod menší, tomu se to nelíbí.
Pokud platil více a tím má důchod větší, tomu by se nelíbilo, pokud by se jeho důchod snižoval a srovnával se skupinou první.
Takže zatím má k nespokojenosti důvod skupina první.
Z toho pak také pochopitelně vyplývá názor, co je spravedlivější a kdo by byl diskriminován.
Trochu bych to srovnal s tím, zda by bylo sparvedlivé, aby všichni měli stejnou mzdu, bez ohledu na úroveň vzdělání a kvalifikace a ekonomický přínos vykonávané práce.;-)

Další odpovědi
zjentek

Největší sfiňárna na tom celým systému je, že právě ti, již pobírali MNOHO, si vlastně sami myslí, že nyní na stáří si „opravdu zaslouží více“. A to je hlavní důvod, proč tohle peklo nerovnosti nikdy nekončí. Nikoli politika a její tajtrdlíci. To nenažranci jsou na vině. Čili za rozumné a myslící- ne, tento postup opravdu není v pořádku.

Filip84

Diskriminace to není, je to věc politiky, nic víc, nic míň.

Za Husáka to tak bylo, byl státní důchod, státní pensijní zaopatření, pod systém státního pensijního zaopatření spadal každý, protože nešlo (legálně) pracovat a „neplatit odvody“ a krom toho, že by si někdo šporoval na důchod na vkladní knížku sám bokem, tak neexistovalo nějaké „pensijní pojištění“, nebo něco podobného, že by si, ku příkladu, soudruh odváděl Československé státní pojišťovně (jiná – zase – nebyla, že) měsíčně Kčs 100.00 – Kčs 1,500.00, podle příjmu a ochoty, no a v důchodovém věku by mu každý měsíc přišlo Kčs 200.00 – Kčs 2,000.00, například. Neexistovalo.

Dnes je to jiné. Dnes máš spoustu lidí, co nejsou účastny státního pensijního zaopatření, protože jsou na úřadu práce X – XX let, protože jsou to tzv. „dohodáři“ nebo z jiných, rozličných, příčin. Systém na to pamatuje jenom reálně, například tím, že osoba starší 65 let, která je osobou v hmotné nouzi, nemusí prokazovat to, že si nemůže zvýšit příjem vlastním přičiněním (jinými slovy, nemusí se starat o práci). Ale nic moc extra víc.

To víš, že by bylo lepší postavit státní pensijní zaopatření na onačejších základech, pokrýt „dohodáře“, a taky nějakým způsobem pokrýt ty, co jsou na ÚP (já bych ty ÚP zrušil, tedy v tomto směru určitě, k ničemu to není, jenom je to drahý a nevýkonný buserouřad), no a pak pense zastropovat: zvednout trochu minimální, ale taky stanovit maximální, protože je to solidární systém, nebo by alespoň měl být. Ale ne se zpětnou účinností, a s kampaní: „buržousti, šporujte na pensi, jinak budete mít maximálně jenom takovou a takovou pensi!“.

Ale, jak říkám, je to věc politiky a politika je sviňstvo.

GM

Je. Celý život jsem makala jak barevná, ranní a noční dvanáctky, svátky, přesčasy, mívala jsem i dvě práce. Vychovala jsem 2 děti. Proč bych teď měla mít stejný důchod jak ten, kdo se flákal?

elkon

Ano, je to v pořádku a je to logické, kdo se snažil vydělávat solidní peníze (a myslel předem na důchod) a má proto důchod vyšší, ten má také v procentech větší navýšení. To nemá s diskriminací nic společného. Proč by měl někdo, komu bylo jedno kolik vydělává a že tím pádem bude mít menší důchod, mít nyní nějaké výhody? Každý rozumný člověk myslel na „zadní kolečka“ a aspoň ve věku kdy se blížil důchod (řekněme posledních 10–15 let) měl snahu vydělávat co nejvíce. Třeba i změnou zaměstnání, když to nešlo jinak. Proč by se měl nyní někomu zvyšovat neúměrně důchod bez jeho zásluh.

aliendrone

Nechápu v čem je problém. Házeli jste papírky? Házeli! A tím jen tak mimochodem VYJADŘOVOVALI SOUHLAS a PODPORU havloidnímu prasosystému. A teď, když máte lidi sklidit „ovoce svých zásluh“, tak NAJEDNOU haltujete? 😮 😕

CO se to kua děje?!? Lízali jste pašíkovi Vašíkovi varlata, tak v tom pokračujte a kušujte. VŠEM se dostalo DOSTATEK výstrah a upozornění, kam to povede. Ale to jste cintali srajdy o agentech Ruska, Číny, samopalláhů a vůbec kdesi cosi. 😕

Měli byste BÝT RÁDI za to, že nějaký důchod VŮBEC DOSTANETE! Jak k tomu přijdou třeba mladí, kteří ty důchody platí a SAMI JE MÍT NEBUDOU? To není žádná konspirace, to je ověřený FAKT od samotného fýrera PĚTIPROLHANICE!

Tak šup, zachumlat do svetrů (vykoupete si již v sobotu, tedy doufám, že do Nového roku se umyjete v teplé vodě) a nechte se zahřívat radostným pocitem, že nás budou chránit NESKUTEČNĚ předražené emerické stíhačky, protože ty mají před vámi PŘEDNOST! 😄

Dochy

Co podle Tebe znamená „přidávat všem stejně“? Jako všem 500? pak ale popíráš to své „S tou tzv. zásluhovostí je to v pořádku. Kdo víc platil do systému, tak má právo na vyšší důchod.“ – protože přidáváním stejně po pětistivkách by se ta zásluhovovost víceméně vytratila (ne úplně, ale během pár let by ta přidaná fixní částka mohla být výrazně vyšší než ta vyměřená část respektující tu zásluhovost)

paul1

Pro Dochy:
Hledal jsem jaký je asi rozdíl mezi minimálním a maximálním důchodem, ale nenašel. Maximální je cca 40 000Kč, minimální v roce 2021 by měl být 4320 Kč, ale ten je prý výjimečný (ale je). Takže pořádné nůžky.
Inflace ´= zdražování, tedy postihuje všechny stejnou výší. Co dodat?
https://www.in­vestujeme.cz/clan­ky/jaky-bude-maximalni-duchod-v-roce-2022/
https://www.in­vestujeme.cz/clan­ky/jak-vysoky-bude-maximalni-a-jak-nizky-bude-minimalni-duchod-v-roce-2021/#:~:text=Mi­nim%C3%A1ln%C3%AD%20Sta­robn%C3%AD%20d%­C5%AFchod

Dochy

Co pro Tebe znamená „Nůžky“?
Pro mně to znamená, že se rozdíly stále zvyšují. Ale v současnosti máš minimální mzdu 16200, nejvyšší mzdy podle https://zpravy­.aktualne.cz/fi­nance/nejnizsi-a-nejvyssi-mzdy-v-roce-2022/r~237d20­06508111eda25a0cc47ab­5f122/v~sl:eba84fa­e8a34b8666b968099f0a263a­9/
mají ředitelé v IT až 250 000. To je rozdíl o hodně vyšší než Tebou daný rozdíl v důchodech. A zdaleka to neznamená, že nikdo další vyšší mzdu nepobírá.

plebs

Jeden vážený politik který sloužil vlasti a později i Bruselu má 70 táců a jistě si přidání zaslouží.

zjentek

Dříve či později je poctiví lidé pozabíjí. Jde o NEVYHNUTELNOU opakující se vlnu, která je jen otázkou času. Nevyhnutelnou proto, protože nenažrance se sklony k vlastnímu prospěchu PŘEDE VŠÍM (NADE VŠE) prostě není možno vyhubit/eliminovat mimo společnost a sami podle všeho nevymřou, rodí se jim potomci.

elkon

Tak to je zajímavé, Ametyst dává za pravdu zaujatému zjentekovi, který zjevně neví která bije a stejně tak podporuje GM, která přesně popisuje situaci, také často nastávající a díky které se má dnes lépe. Z toho jasně vidíme, že někteří reagují, aniž pochopí o co jde.

zjentek

GM nebude mít DO SMRTI důchod vysoký- těm zmetkům líným nenažraným nedosáhne ani po kotníky. Kašpare. Pouze potkat mě se zaťatými pěstmi- toť JEDINÝ MOŽNÝ ZPŮSOB jak bys I TY mohl pochopit, která právě bije!

elkon

Zjentek – chudinko, každým tvým výplodem ukazuješ tvé „chytré“ myšlení.

zjentek

Ok. Už's dopotil světové moudro? Víš jak poznáš vlastní charakter? To podle těch, kteří po tobě jdou/pasou. A jdou-li po tobě ti spravedliví a bezbranní, něco s tebou nebude ok. Není to blábol. Nikdy to nepochopíš. Nemůžeš. Jedeš si „svou“. A poznáš to mimo lidi i na zvířatech. Můžeš nechat všechny vybít. Ani to tvůj skutečný charakter nezmění. No a pak potkáš mě a je ti konec. jak mávnutím proutku. No a to je celý příběh. Nemusíš mu rozumět. Nemůžeš 🤷‍♂️