aliendrone

Je teleologický důkaz boží existence lepší než ontologický či kosmologický?

Popřípadě který je nejlepší?

Eh, no dobrá – upravuji dotaz takto:
Která argumentace boží existence je nejlepší? Anselma z Canterbury (známá jako „ontologický důkaz“ nebo atd…

Nejlepší odpověď
dubraro

Doporučuji knihu: Goldstein Rebecca – 36 důkazů Boží existence, kde jsou všechny vysvětleny a upozorněno na jejich slabiny.

Například k Ontologickému důkazu toto:

  1. Nic vyššího než Bůh si nelze představit (tento bod je stanoven jako součást definice „Boha“).
  2. Existovat je více než neexistovat.
  3. Pokud si představíme, že Bůh neexistuje, můžeme si představit něco vyššího než Bůh (vyplývá z bodu 2).
  4. Představit si Boha, který neexistuje, znamená, že si Boha nepředstavujeme (vyplývá z bodu 1 a 3).
  5. Neexistence Boha je nepředstavitelná (vyplývá z bodu 4).
  6. Bůh existuje.

Tento důkaz, poprvé zformulovaný sv. Anselmem (1033–1109), arcibiskupem z Canterbury, se žádnému jinému nepodobá, neboť setrvává čistě na pojmové úrovni. Každý si uvědomuje, že pouhá existence pojmu nezahrnuje příklady onoho pojmu; všichni koneckonců víme, co je jednorožec, ale zároveň se všichni shodneme, že jednorožci neexistují. Ontologický důkaz si nicméně osobuje nárok na tvrzení, že Bůh představuje v rámci generalizace výjimku. Samotná koncepce Boha zahrnuje cosi, co pojmu Boha vyhovuje. Většina lidí má sice pocit, že s tímto důkazem není něco v pořádku, ale neumí jednoznačně říci, co to je.
SLABINA: Na onen mylný moment v ontologickém důkazu upozornil Immanuel Kant – je jím nakládání s „existencí“ jako s vlastností, jako by se existence dala definovat stejně jako „být tlustý“ či „mít deset prstů“. Ontologický důkaz je tak trochu založen na hře se slovy, neboť se v něm předpokládá, že „existence“ je jedna z vlastností, což však logicky rozhodně není. Pokud budete nakládat s „existencí“ jako s reálnou součástí definice pojmu Bůh, můžete ji stejně snadno zabudovat do definice kteréhokoli jiného pojmu. Mávnutím verbálního čarovného proutku můžete definovat pravého jednorožce jako „koně, který (a) má na hlavě jeden roh a který (b) existuje“. Jakmile tudíž pomyslíte na pravého jednorožce, pomyslíte na něco, co existuje; praví jednorožci tudíž existují. Takový závěr je zjevně absurdní: na základě tohoto způsobu uvažování bychom mohli dokázat existenci jakéhokoli výplodu představivosti.

Další odpovědi
Kepler

Žádný důkaz boží existence nebo neexistence neexistuje, je to jen věc víry. Proto mi připadají veškeré diskuze na toto téma přinejmenším za zbytečné.

ivzez

Souhlasím s Keplerem, žádný důkaz existence Boha neexistuje.
Kdyby existoval, nešlo by o víru.

______

Reakce na doplnění otázky:

Neexistuje-li důkaz existence Boha, bylo by pošetilé se pokoušet hodnotit
argumenty, jimiž se někteří pokoušejí jeho existenci dokázat.

Kelt

Důkaz je termín známý spíše z technických věd, jako je matematika, ale i ta staví na určitých zákonitostech a postulátech, kterým je třeba věřit a vzít je za základ. Tak je to i s Bohem a na tom je to všechno založeno.

aliendrone

Vepište odpověď…Jsem trochu zaskočen rychlostí, s jakou byla otázka uzamčena. Asi jsem někomu šlápl na bebí, takže se omlouvám, nechtěl jsem komukoliv pošramotit ego. Jen bych chtěl upozornit, že:

  1. Dotaz byl celkem jasně formulován – načež začaly přicházet odpovědi na něco úplně jiného. Pochopitelně s vyjímkou uživatele „dubraro“, který jak se zdá jediný přečetl a pochopil, že nejde o náboženství či existenci/nee­xistenci boha, ale o HODNOCENÍ argumentace. (tímto mu děkuji za tip na knihu!)
  2. I kdyby šlo o náboženství či existenci boha, tak argumenty byly poněkud… chabé. Např. pan „ivzez“ doplňuje svoji odpověď cituji:

„Neexistuje-li důkaz existence Boha, bylo by pošetilé se pokoušet hodnotit
argumenty, jimiž se někteří pokoušejí jeho existenci dokázat.“

Pošetilé by to bylo POUZE v případě, pokud by takový důkaz neexistoval (což nevíme). Existovat MŮŽE a my ho nemusíme znát, tudíž pošetilé je pouze… eh, no nic.

Je tedy jasné, že s takovými argumentačními postupy NELZE ANI POMÝŠLET na zhodnocení či porovnání jednotlivých vyjmenovaných argumentací (což byl původní dotaz). Ale i tak děkuji za vaše odpovědi.

Odpovědi.cz

Otázku jste uzamkl sám nominací odpovědi uživatele Dubraro.

Tým Odpovědi.cz

aliendrone

Popravdě řečeno – o čem zásadnějším diskutovat, ne-li o boží existenci? A za druhé – víra či její abesnce nemá s boží existencí co dělat, ta může existovat na ni nezávisle.

Kepler

Jistě, diskutovat lze, ale bez výsledku. A víra je pro boží existenci zásadní, protože pojem boha si vymyslel člověk, který si jej svořil k obrazu svému. Bůh je prý jen jeden – a pro každou víru je jiný.

aliendrone

Cituji: „Pojem boha si vymyslel člověk“ automaticky předpokládá boží neexistenci. Pokud ovšem existuje, člověk ho NEMOHL „vymyslet“.

A pokud existuje, vůbec nezáleží, zda věřím v to, jestli existuje, bude existovat i bez ohledu na mou víru/nevíru. Aby jeho existence závisela na mé (ne)víře v jeho existenci předpokládá jeho faktickou neexistenci.

Nicméně to není podstatné, otázka byla na hodnocení argumentace boží existence.