Kelt

Je technicky možné, aby člověk nebyl odhalitelný?

Opět námět z filmů a z otázek. Nejprve viditelnost a zjistitelnost. Za války a asi i dnes také existují úpravy na letadla, nátěry, materiály, díky kterému radar nezachytí to letadlo – nějaké rušení a pod. Dále, to je z filmu Predátor 2, ten prý viděl jen v IR oblasti, takže materiály v jiné oblasti světla, jako viditelné a UV nevidí, nezaregistruje. Nejde o predátora, ale technicky? Člověk nevidí, nevnímá věci, které vyzařují mimo oblast viditelného světla, takže UV a IR nezachytí, snad nějakými brýlemi. A opět z Predátora, ti "lovci měli oblek, který zachytil tepelné vyzařování, takže IR nepoznalo nic. Mohou být materiály, které udrží i pach člověka. Ten Predátor byl točený někdy před 40 lety, takže technika dnes postoupila. A je to realita, nebo zase jen Sci fi. Děkuji

Nejlepší odpověď
aliendrone

Technika zase až tolik nepokročila, aby dokázala OHÝBAT světlo jako Predátor. (Ten mimochodem OBVYKLE pozoroval v IR, jinak měl k dispozici i jiné rozsahy spektra ;) :D) Ovšem už se experimentuje (provozní zkoušky) s uniformami, které dokáží přizpůsobovat barvu svému okolí jako chameleon, nicméně to má do Predátora ještě světelné roky.

Pokud jde o POHLCENÍ světla (podobně jako u materiálů pohlcujících radarové paprsky), tak to by za dne moc nefungovalo. (pochop, ve filmu je to jedno, průměrný divák nemyslí)

Totiž princip toho, že nevidíš ŽÁDNÉ odražené světlo od předmětu v zásadě znamená, že na daném místě „vidíš TMU“, tedy dokonalou ČERNOU. A třeba taková perfektně černá postava na písečné pláži v poledne je nenápadná, jako 3m lejno na dálnici.

Radar (obyčejný) v principu pracuje jinak. „Vidí“ jen odražené VLASTNÍ paprsky a pokud k němu nedorazí (jsou pohlceny či odraženy jinam, než k přijímači), tak je to v zásadě stejné, jako kdyby se neodrazily a odletěly do vesmíru. :)

Další odpovědi
Kepler

Každá hmota se nějak projevuje. Stealth letadla jsou zachytitelná pasivními radary a zanechávají tepelnou stopu, každé hmotné těleso odráží zvukové a ultrazvukové vlny atd. Můžeš se dobře maskovat, ale úplně nezjistitelný nebudeš nikdy.

hapiky

Už jsem na to téma nedávno pokládal otázku: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/koupily-byste-si-obleceni-z-metamaterialu-kdyby-bylo-volne-k-mani#discussion
Jsou známy dvě možnosti: Buď se světlo odražené odrazí jinam než zpět do oka pozorovatele, nebo světlo oční bulvu tzv.obejde.
Na popis metamateriálu je na internetu několik stránek např:http://fyzweb­.cz/clanky/in­dex.php?id=88