Benjio CZ

Je slušný tento pozdrav?

Dobrý den, dnes jsem vkročil do učebny fyziky a řekl jsem z nějakého důvodu učitelce „Pozdrav pánbůh!“, která reagovala normálně „Dobrý den“. Mám z toho trochu divný pocit, nevím jestli jsem to neudělal špatně. Pokud bych to do budoucna použil, je tento pozdrav slušný? Děkuji.

Odpovědi
elkon

Je to spíše pozdrav lidový, oficiálně se nepoužívá, je nevhodný.

Filip84

Pozdrav pánbů“, když už, odpověď je: „Dejžto pánbů!“.

To je jedno, ne, jaký máš pocit? Už to bylo vykonáno, zpátky to nevezmeš.

Je to pozdrav nábožný, byť, samozřejmě, nikoli jako „Laudetur Jesus Christus“ (odpovídá se „In saecula amen!“; česky je to „Pozdraven buď pán Ježíš Kristus“, nebo jenom „Sláva Kristu!“ a odpověď „Až na věky věků amen.“).

Stát je (zaplať pánbů! 😜😂) sekulární, škola je místo sekulární. „Dobrý den“, „dobré ráno“, „dobrý večer“, atp., jsou pozdravy občanské, civilní, eo ipso, do školy patří. „Slava Izusu Hristu“, „as-salamu alaykum“, „šalom alejchem“, atp., jsou pozdravy nábožný, ergo, do školy nepatří. Jasně, s výjimkou hodin náboženství (když už ho, bohužel!, ve státních školách máme! 🤦‍♀️). Pozdrav pánbů je někde mezi, je zlidovělý, a obávám se, že když už máme v tý škole to náboženství, že se „zkousne“.

Do školy také nepatří pozdrav „Blaho a bratrství, občanko!“, nebo – co já vím – „Práci čest!“. Protože jsou spojeny s ideologií. Nebo „Heil Hitler!“, že? 😅

Sám si uvaž, jestli je tu co k řešení. S úzkostně inhibovaným temperamentem bys se měl naučit žít a vysokou dávku neuroticismu řešit – lépe se Ti povede! 😃

Rokio

Zachoval ses slušně. Aby byl pozdrav slušný, musí být kladný (dobrý) a dobře míněn.

Minimálně jsi jednal v dobré víře a nechtěl jsi nikoho pohoršit.

plebs

Není to zakázáno tudíž povoleno