Avatar uživatele
Ametyst

Je slovo “třasořitka” sprosté ?

Když rozložím slovo na dvě, která ho tvoří, třást- řiť, je to zajímavé. A takové nevinné spisovné slovo to bylo. 😉

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? paul1, marci1, aliendrone před 268 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Není. Třasořitka je lidový název pro konipase, který při pohybu nápadně třese poměrně dlouhým ocáskem (zadečkem).
Obměny slova „třasořitka“: třesořitka, řitotřásek, řitotřesek, třasořítek.
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3336
😄

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Nemyslím, je to lidový název pro konipase a také nevinný lidový výraz, který značí vyplašeného, bojácného člověka, který si nevěří.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Rokio

Nikoliv. Také se dá říct poseroutka a dané slovo obsahuje vulgarismus, když se rozloží. Ani jedno z těchto dvou slov však není sprosté.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Funna

hmmm…sice vím, jak to myslíš, ale v podstatě je slovo řiť spisovné, protože a jak utvoříš rozkaz od slova řítít (se)??…ŘIŤ (se) 🙂…
to, že se používá i pro zadnici už je jiná stránka věci .-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

To byl nějaký fór na slovo řiť. Možná ho nepovím kompletně, už je to dávno, co jsem ho slyšel, ještě v autoškole. a to je je víc jako půl století.
Manželům se na autě pokazily blinkry, potřebovali odbočit a manžel říká ženě:
Já vystrčím ruku a ty řiď. On vystrčil ruku a ona zadek. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Jak jistě víš, tak filologické obory nejsou mojí parketou. Každopádně pokud to slovo je sprosté, tak (na můj vkus) MÁLO, téměř bezýznamně! Každopádně je nutné vzít v úvahu i tuto možnost https://www.y­outube.com/wat­ch?v=yVerWTpu­Ep4&ab_channel=ur­majuri 😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cochee

Považuješ-li „řiť“ za sprosté – ano, ale uvědom si i, že řiť je regulérní odborný lékařský termín (latinsky: anus).

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek