arygnoc

Je rychlost světla (ve vakuu) konečná?

Není!

Fyzikové to vědí již dávno, ale úspěšně to tají.

Jistě jste se ve škole potkali s tzv. Newtonovou kolébkou (pro oživení se podívejte na http://heureka­.tym.sk/spres­ne.php?book=&do­taz=r%C3%A1zos­troj )

Co se to vlastně děje?
Když si představíte, že ty koule jsou z ideáně nestlačitelného a ideálně pružného materiálu (s čím se ve fyzice běžně počítá), lehce logickou úvahou zistíte, že po nárazu první kuličky poslední odskočí (hádejde kdy? no přece) okamžitě, bez prodlevy!
Energie byla předána rychlostí větší než je rychlost světla.

Tak jak to je s tou konečnou rychlostí?
Doplňuji:
Kometáře v diskusi.

Nejlepší odpověď
poa.li

Ideýlně nestlačitelný a pružný materiál ale neexistuje, takže to co píšeš o kuličkách je v praxi neuskutečnitelné – je možné jen zvolit takový materiál, který se tomu přibližuje. Rychlost světla se přibližuje hranici, kdy už prostor ztrácí své vlastnosti a nějak to míchá časem… nevím no, ale je zajímavé o tom přemýšlet..

Další odpovědi
mosoj

Jestli někdy něco dosáhne vyšší rychlosti než je rychlost světla ve vákuu nevím. Zatím nic takového známo není. A podle dokázané ! teorie relativity se při dosažení rychlosti světla zastaví čas ! a já nevím co ještě.
Zatím stále platí Einsteinova teorie ralativity, v mnoha směrech již prakticky prokázaná.

Čerenkovovo záření má sice vyšší rychlost než světlo, ale v konkrétním látkovém prostředí. Rychlost světla v tomto prostředí je ale menší než ve vakuu!!

arygnoc

Ad Poa.li

To je pravda, ale neexistuje ani ideální vakuum.

A ono čistě bez teorie – nadsvětelné rychlosti se skuteně dosahují, a to docela běžně, viz http://heureka­.tym.sk/spres­ne.php?book=z&do­taz=%C5%BEiare­nie,%20%C4%8Ce­renkovovo (Čerenkovovo záření).

arygnoc

Proč by to teda nešlo ve vakuu?