Kalpy

Je rozdíl mezi sinavý/sinalý?

Je mezi těmito slovy nějaký rozdíl? Já mám zato, že obojí znamená totéž, tj. něco jako „bledý“, ale nejsem si tím úplně jistý. Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Přídavná jména mají stejný význam, i když jedno je knižní, druhé neutrální.

Obě jsou odvozená ze stejného základ – sin,
z ie. *sk̸eini- ( od *sk̸ei- ‘svítit, lesknout.
Siný – původní význam namodrallý, mající barvu modré oblohy.

Tvar sinavý je starší, je odvozený od příd. jm., dnes je to již knižní tvar -. používá se častěji ve významu – např. sinavé světlo měsíce, blesku, bledý.

Později se význam rozšířil a vzniklo přídavné jméno sinalý – od minulého času slovesa sinat = mrtvolně bleddnout, stávat se siným, sinalým strachem, zlostí.

V. Machek- Etymologický slovník