Ametyst

Je rodina muže a ženy základem všech náboženství?

Zdá se, že příklon k LGBT nemá oporu v ničem?

Nejlepší odpověď
dubraro

Není. Pevné párové manželství vymyslel až judaismus a převzalo křesťanství. Jiná náboženství mohla mít jiné koncepty vztahů.

Další odpovědi
paul1

Jako základ by měl být zrušen celibát. Je to špatný vzor pro utváření rodinných vztahů.

elkon

Rodina jako taková (muž, žena, děti), nemá s náboženstvím nic společného. LGBT neřeším, dnes je v módě všude vykřikovat, že ten a ten je LGBT a nebo se k tomu veřejně hlásit. Jako by to někoho zajímalo. Nechápu, proč se s tím ti lidé chlubí, je to jejich soukromá věc.

Filip84

Samozřejmě, že ne.

To je západní „koncept“ vytvářet stádo svatých parasitů, kteří přemýšlí nad tím, proč některý čmelák žihadlo má a některý ne, a na co by si dali kalhoty, kdyby neměli nohy, no a samozřejmě, že když mají v hlavě takové důležité myšlenky a řeší taková nadpodstatná themata, tak jim na nějakou smysluplnou činnost nezbude čas, tak se musí vydržovat.

Takové shinto, třeba. Shinto neobsahuje žádné příkazy, zákazy, nařízení, nic. To samé 무속신앙, korejský šamanismus, nic jako křesťanské pojetí hříchu nezná, má nějaká, řekněme, přání a očekávání, staví potřebu komunity nad potřebu jednotlivce, ale tím to tak zhruba končí.

Takže ne, zklamu Tě: rodinu muže a ženy ani všecka náboženství neřeší, ne tak, aby byla jejich „základem“.

To je zase západní koncept, západní představa, západní nemoc, to svatí parasiti kolem sebe vytvořili auru důležitosti tvrdíce, že nebýt nich a jejich posvátných kydů, tak se společnost zhroutí, lidi, pomalu, nebudou vědět, kam co strčit, budou vařit neviňátka a co já vím co ještě. Tak to, samozřejmě, není spousta tradičních společenství funguje a fungovala velmi dobře až do doby, než přišli právě tady ti svatí parasiti a jiní důležití kreténi.

Rokio

Třeba u islámu to tak neplatí. Někteří muslimové mají několik manželek.

Dále pak mormoni. U nich je to také jiné.

aliendrone

Ve smyslu doplnění dotazu mi není známo žádné náboženství (a určitě ne svým rozsahem světové), které klade na roveň homosexuální svazek stejně jako heterosexuální. V křesťanství např. je heterosexuální manželství dokonce jednou za svátostí (podobně jako křest atd.), naopak homosexualita je zavrhována (pro křesťany jsou všichni úchyláci SODOMITÉ bez rozdílu, tedy jak lidé trpící homosexuální úchylkou, tak sodomií [z medicínského hlediska]).

Ostatně ještě donedávna se svatby (manželský svazek) slavily výhradně mezi mužem a ženou – a to bez ohledu na případnou polygamii (které některá náboženství uznávají, dokonce i některé křesťanské sekty jako mormoni). A bez ohledu na míru tolerance vůči deviantním vztahům NIKDY takové vztahy NEBYLY stavěny ani zdaleka na stejnou úroveň, byly spíše potichu trpěny/tolerovány (především na dálném východě).

Tudíž LZE říci, že LGBT osoby/vztahy NEMAJÍ žádnou oporu v náboženství, šlo jen o míru tolerance od křesťanského „Na hranici se sodomitou!“ až po tolerantnější/prak­tičtější východ „Když budeš potichu a nebudeš vyskakovat, tak si v klidu žij, hlavně plať daně!“

Existovaly sice svého druhu NENÁBOŽENSKÉ (tedy politicko-systémové) tlaky prosazovat homosexualitu, šlo ale výradně o ÚČELOVÉ snahy. Typickým příkladem jsou starověké Théby, kde se u tzv. svatých bojovníků pěstovala homosexualita. Šlo ovšem výhradně o cílené záměry, kdy se předpokládalo, že „vzájemně se milující mužské páry“ na bojišti budou efektivnější. Správnost této teze je velmi sporná, protože i když nakonec Thébané dokázali porazit obávané Sparťany, tak to lze lehce přičíst vojenskému géniu a taktickým schopnostem jejich generála Epameinónda, už jen proto, že po jeho smrti se tyto úspěchy nikdy neopakovaly. Podobně jako dnes jsou LGBT aktivity SYSTÉMEM prosazovány a vnucovány ÚČELOVĚ – jednoduše je to další část obehrané písničky „rozděl a panuj“! 😕

Z historie ovšem je mnohokrát potvrzeno, že zvýšená tolerance vůči LGBT je SIGNIFIKANTNÍM dokladem závěrečného stadia úpadku systému, příkladem budiž starověký Řím, případně konec dynastie Ming v Číně.

(BTW – než někdo namítne o homosexualitě provozované mezi některými starořeckými bohy, tak je třeba vzít v úvahu, že šlo o BOHY, nikoliv o lidi či příklad pro lidstvo. A co je dovoleno bohovi, NENÍ dovoleno volovi. Stejně jako pojídání ambrosie či pití nektaru apod.) 😉 🙂

Pepa25

Základem všech náboženství je víra v Boha. Každé náboženství má pravidla týkající se společenských vztahů, tedy i rodiny. Řada náboženství má řeholní společnství nebo celibát, tzn. lidi, kteří nežijí v klasické rodině, takže radina jako základ nábožeství je trochu problematické tvrzení.
„Příklon k LGBT“ nemůžu hodnotit, protože nevím o jaký příklon má jít. Samozřejmě třeba Abrahámovská náboženství homosexuální chování odmítají jako sodomii. Na druhou stranu řada křesťanských denominací nemá s homosexualitou problém. Co se týká manžeství, je situace z pohledu různých náboženství ještě pestřejší …