anonymos

Je realita skutečná?

Odpovědi
Edison

Ptáš se na věci, které vědci studují desítky, možná stovky let a ještě se neshodli. Můžeš se přidat. Ale tady se výsledku asi nedočkáš. Když na to přijdeš, jistě tě Nobelovka nemine.

Gus_Fring

Edison to napsal hezky, jen bych podotknul, že pokud to máš, tak možná Nobelovku nedostaneš. Hawking objevil úkaz kvantové gravitace a Nobelovku nedostal. Můžeš ale o tom natočit film…

zjentek

Nejsou realita a skutečnost synonyma?

Kelt

Skutečný nebo reálný, opravdový, to jsou pojmy pro jednu věc. Ale jak to chceš dokázat, a čím bude ten důkaz podepřen? Je reálné to, co vidíš? Nechej se zhypnotizovat a pak požádej někoho, aby to natočil. Budeš se divit, čemu jsi věřil.

Bobek 2

Realita samozřejmě je skutečná, to je jiným slovem řečeno totéž. Ale nijak z toho nevyplývá, co to vlastně znamená. My známe realitu jenom jako naši myšlenkovou konstrukci, náš mentální obraz. Kdyby na světě nebyla žádná vnímající bytost, žádný takový obraz by neexistoval – neexistovaly by žádné pojmy, žádné vjemy, žádné myšlenky, tedy nic z toho, co pro nás dělá realitu realitou. A jestliže skutečnost nějak vnímat a reflektovat umíme, tak jenom takovým způsobem, jakého jsme schopni a na jaký jsme nastaveni. Hypoteticky mohou existovat tisíce jiných způsobů jak myslet a vnímat realitu, ale protože toho nikdo není schopen, tak taková realita není realitou. Kdyby tisíc bláznů mělo stejnou duševní nemoc a vnímali by stejné halucinace, tak ty jejich halucinace budou realita, a ty, který jediný budeš vnímat jinak – tak jak vnímáš – budeš blázen, který žije mimo realitu.

zjentek

Bolek, mě by spíš zajímalo, jak ty tisíce a tisíce, spíše liliony bláznů okolo přesvědčit, že jejich obrazy reality jsou mylné. V historii se to zatím nikomu jako já nepodařilo a zdá se mi, že i já nakonec skončím do smrti izolovaný, když už ne popravený. (;

Edison

Gusi, Nobelovka se nedává ihned po zveřejnění… Ono to chvíli trvá. Někdy i celý život. Problém je navíc v tom, že Nobelovku nelze udělit posmrtně.