Mr. Marek

Je původní receptura sladkého trdelníku skutečně z Maďarska?

Jak si vysvětlujete výraz ,,staročeský trdelník" nebo ,,staročeské trdlo"?
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2019/05/08/22/55/trdel­nik-4189949_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
zbyndo

To je pravda, trdlo je valec, na rtorom sa ten trdelnik pečie, resp. opeka. S tradíciou je to už zložitejšie, niektoré poznatky idú od Maďarov, dokonca cez Turkov, každopádne je to v súčasnosti viac trdelnickych receptov, na Slovensku rozšírených, každý z tých lokalít má svoj tajný recept, podľa mojich informácií je ten naj… pravý Skalický trdelnik. (mimochodom, za seba, ja vtom nič nevidím,prikláňam sa k dobrej Skalickej medovine)

Další odpovědi
paul1

Historie trdelníku ze Skalice, městečka na slovensko-moravském pomezí, se odvíjí z historického Sedmihradska. Odtud se s Maďary dostal do slovenské Skalice. Skalický trdelník, pro tento název má Slovensko registrovánu unijní značku PGI.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Trdeln%C3%ADk

Emefej

V pečení se nevyznám. Vždy jsem si myslel, že trdelník je pečivo a trdlo je ta tyč, na které se to peče.

marci1

Maďarský trdelník-recept:
http://www.trdel­nik.com/cs/re­cepty/recept2
🙂

annas

V archivu je otázka Má trdelník ochrannou známku?

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ma-trdelnik-ochrannou-znamku

V ní se dovíte,

1. "Trdelník pochází ze Sedmihradska

V Maďarsku se trdelník považuje za národní symbol pod názvem Kürtős kalács (komínový koláč). V Lucembursku, kde je oblíbenou a tradiční pochoutkou na svatbách a slavnostech, mu říkají Baamkuch. Podobný zákusek pečený na otáčivém roštu najdete i ve Švédsku, Německu nebo Rakousku.

Historie trdelníku ze Skalice, městečka na slovensko-moravském pomezí, se odvíjí také ze Sedmihradska. Odtud se společně s Maďary pečivo dostalo do slovenské Skalice. V současnosti má Slovensko pro Skalický trdelník registrovanou známku EU „chráněné zeměpisné označení“."

Anglický zdroj uvádí

2,. "Trdelník má několik původů. V polovině 19. století to bylo známé jako slovenské jídlo a ve 20. století jako moravské jídlo.

Totopečivo bylo populární také v maďarsky mluvící části Transylvánie (v dnešním Rumunsku ), kde se mu říká kürtőskalács .

Slovo trdelník je česko – slovenského původu; kořen tohoto slova, trdlo je název dřevěného nástroje, pomocí něhož vzniká tradiční dutý tvar.

Verze ze slovenského města Skalica ( Skalický trdelník ) byla zaregistrována v prosinci 2007 jako CHZO ( chráněné zeměpisné označení ) v Evropské unii. Žádost o registraci s podrobným popisem produktu byla zveřejněna v dubnu 2007 v Úředním věstníku Evropské unie"

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Trdeln%C3%ADk

3. Další zdroj

Původně populární v maďarsky mluvících regionech Rumunska , zejména v zemi Székely , Stále populární v Maďarsku i Rumunsku. ,

První písemná zpráva pochází z roku 1679 a byla nalezena ve vesnici Úzdiszentpéter (nyní Sânpetru de Câmpie ), zatímco první recept se objevuje v rukopisné kuchařské knize z roku 1781.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/K%C3%BCrt%C5%91skal%C­3%A1cs

Informace ze 3 zdrojů uvádějí stejný původ

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.