Matiselis

Je před podstatným jménem potřeba „těmi“?

Omlouvám se, nevím jak lépe tu otázku napsat…
Když mám větu: V každém případě by ve stravě dítěte měly převažovat rostlinné tuky nad TĚMI živočišnými.

Je tam potřeba to „těmi“? Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
quentos

V tomto kontextu ne. V někerých jiných případech potřeba je (jinak by toto zájmeno nevzniklo).

Další odpovědi
Rokio

Není to potřeba a bude to dávat smysl.

annas

V uvedeném případě ukazovací zájmeno odkazuje k věci, tedy k tukům, jak vyplývá ze souvislosti – rostlinné jsou důležitější. Jde o rozlišovací argumentaci.

Pokud bude věta bez zájmena, nezdůrazňuje, že rostlinné jsou důležitější. Jen konstatuje.

Často se ukazovací zájmeno užívá bez významu ukazovacího.

JežíšKristus

Není to potřeba. Určitý člen je potřeba psát v angličtině a němčině, v češtině ale ne.