kurec

Je pravda, že vtipy nelze překládat, jelikož pak nejsou vtipné pro čtenáře?

např z jazyku angličtina-čeština nebo čeština-čínština(nebo jakékoliv jiné asijské jazyky)

Je pravda že vtipy nelze překládat jelikož pak to není tak vtipné pro čtenáře?

Nejlepší odpověď
Dochy

Některé přeložit jdou, některé ne. Je třeba mít cit pro jazyk a zároveň i pro kulturní rozdíly.

Další odpovědi
Kelt

Tak je si třeba uvědomit rozdíl mezi idiomy, které nepřekládáme doslova a pak to, že vtip založený na podobnosti určitých slov (homonyma) je v jiném jazyce úplně někde jinde. Například
Pane doktore, mám nemocné dítě. A jak je staré? Ale staré je dobře, ale dítě je nemocné.
Pane, proč jste zabil svou tchyni? No to mi řekla manželka. Ta mi řekla přímo:
Vedle v pokoji leží maminka. Když na ni sedne moucha, tak ji zabij.
Čech pochopí, ale přeložit to nejde doslova.
Takové bajky, kde vystupují zvířata a vtipy o zvířatech přiložit jde z libovolného jazyka.
Vtip charakterizuje národ, jazyk, vlastnosti lidí a jejich chyby a stejné slovní spojení může být pro cizince nepochopitelné, nebo divné a nemusí být důvodem k zasmání. Zachovat pointu, obsah může být proto rozdílné, protože každý uznává jiné hodnoty. Přečti si třeba pohádky různých národů a trochu to pochopíš.

Arne1

Překládat ne, ale převádět ano. Vyžaduje to ale opravdového překladatele, nejlépe rodilého mluvčího, který ten jazyk skutečně zdá z praxe.

Drap

Ano, svým způsobem je to pravdivé.

anonym

Je to pravda. Některé jsou úplně nepřeložitelné, jako ty, jež jsou stavěny na slovách, které mají v původním jazyku víc významů, tam je potřeba nějak improvizovat a to bývá často skoro nemožné. Potom je tu i tón, který taky nejde úplně vždy přeložit tak, abyste zanechali původní „vtipnost“. Ale s volnějším překladem je přeložit jde. V původním jazyku to většinou bývá nejvtipnější, ale jsou i případy, kdy tomu čeština dodá něco extra. Anebo že to překladatel perfektně přeloží. Například: ‚My wife still misses me…but her aim is gettin‘ better!' Nemám ponětí, jak by se tohle dalo přeložit. :>

EKSOT123

Když se tím začneš důkladněji zabývat a budeš srovnávat vtipy v jednotlivých jazycích, zjistíš, že svět vtipů je v naší éře internetu velmi globalizovaný a velká část vtipů je univerzálních. Provozovatelé jednotlivých humoristických webů pilně pátrají v jiných jazycích, aby získali další kousek do sbírky.
Ale co píšeš samozřejmě pro menší část vtipů platí, zejména pro vtipy s jazykovými hříčkami: Některé osoby by zasloužily hladit a hladit, … až do vyhlazení.\\\Jaký je rozdíl mezi rozhovorem a pohovorem? Asi jako mezi rozpravou a popravou.\\\Čeština prochází krásným vývojem: Zatímco naši rodiče chataří, my chatujem…
a někdy mohou být obtíže třeba s použitím vtipů založených na historických událostech a společenském životě daného národa: V Kocourkově žádali občany o příspěvky na stavbu koupaliště, ale sbírka musela být předčasně zastavena. Většina občanů přinesla sklenici vody…\\\Pražák jak Brno!\\\Chuck Norris kope do zloducha. Jde kolem Jára Cimrman, chvíli se na to dívá a pak zvolá: „Chucku, nebylo by to lepší s otočkou?”…

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.