Sudd

Je pravda že sekáči nedělají pavučiny?

Pokud nedělají, jak je možné, že lezou po pavučinách v místnosti? Existuje druh podobný sekáči, který pavučinu dělá?

Nejlepší odpověď
www

Sice už je odpalcováno, ale přesto:
Existují pavouci podobní sekáčům, kteří si tkají řídké pavučiny a jsou to třesavky. U nás žije několik druhů, více prozradí Google;-) a troufám si ty tvoje takto identifikovat. Rozdíl pozná odborník, nebo i zkušený laik 😁

Další odpovědi
anonym

Sekáči

Jejich zadeček přisedá k hlavohrudi celou šíří a tím vytváří dojem kulatého tvaru těla.Kráčivé končetiny jsou nápadně dlouhé,prodloužená jsou i makadla.Je-li sekáč chycen predátorem (kořistníkem)nebo člověkem,odvrhne obvykle končetinu.Ta se po oddělení ještě dlouho pohybuje sekavým pohybem.Odvržená a pohybující se končetina může upoutat pozornost predátora a sekáč má možnost uniknout.Podle charakteristic­kého¨sekání¨ končetiny dostali tito pavoukovci i své jméno.Sekáči nestavějí pavučiny a kořisti se zmocňují nohama.Jsou příbuzní pavoukům.SEKÁČ DOMÁCÍ je hojným druhem v lidských obydlích a jejich okolí.

dědapetr

Tělo sekáčů je kompaktní (není jako u pavouků rozčleněno na hlavohruď a zadeček), nápadné je na něm zřetelné článkování. Nohy sekáčů jsou velice dlouhé a jejich konce bývají druhotně členěny, takže mají charakter jakýchsi „chapadélek“ která umožňují ovíjení stonků trav při pohybu, nebo lepší uchopení potravy. Nohy sekáčů se mohou velmi snadno uvolnit, je to součást sebezáchovy jedince. Tomuto jevu se říká autotomie. Noha sebou po odlomení velmi dlouho seká – odtud pochází český název těchto pavoukovců.
Klepítka sekáčů jsou tříčlánková zakončená klepítkovitě. Makadla poněkud připomínají nohy, ale jsou mnohem kratší. Na hlavové části se nachází hrbolek, na jehož bocích se nalézá po jednom oku. Jedové, ani snovací žlázy nejsou u sekáčů vyvinuty.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sek%C3%A1­%C4%8Di
Doplňuji:
To co u Vás leze je pravděpodobně pavouk Johana,je podobný Sekáčovy.

atriplex

To, co vám leze po pavučině, je pavouk s dlouhýma nohama, nikoliv sekáč. Ti opravdu pavučiny netkají.