FOG

Je pravda,ze pokud si vlezu do studny,tak uvidim hvezdy?

Samozrejme myslim ve dne a za predpokladu oblohy bez mracku.Jak hluboko bych musel byt a jak siroky otvor by musel byt-/studna,dira/,mys­leno max. prumer.

Nejlepší odpověď
tom004

Je.Studna se v určité hloubce chová jako tubus dalekohledu.Od­filtruje veškeré rušivé světlo,zúží se pozorovací úhel oblohy,a i za jasného dne jsou vidět hvězdy.Možná hvězdář,nebo někdo,kdo se zabývá astronomií,by to vysvětlil lépe.

Další odpovědi
annas

Ze dna prázdné studny pochopitelně hvězdy vidět můžeme – pokud je noc a je jasná obloha. Počet hvězd, které můžeme vidět, je logicky přímo úměrný velikosti zorného pole. Tazatel(ka) ale možná měl(a) na mysli problém, zda díky odstínění rušivého osvětlení lze vidět ze dna studny hvězdy i VE DNE. Tvrzení, že to možné je, je velmi staré, pochází už od Aristotela. Odpověď na tuto otázku přináší citát z knížky 220 záludných otázek z astronomie Zdeňků Mikuláška a Pokorného:
„…Pozorování ze studny nepřináší zvláštní výhody kromě snad jediné – stěny dokonale odstíní boční rušivé osvětlení. Toho však lze stejně dobře dosáhnout třeba tak, že si k obličeji přitisknete dlouhou rouru vhodných rozměrů. Pozorování ze studny, tělesem komínu či dostatečně dlouhou trubicí však neodstraňuje základní příčinu toho, proč ve dne nejsou hvězdy viditelné. Tou je rozptyl slunečního světla v zemské atmosféře. Pravda, i ten bychom mohli pomocí roury eliminovat, potřebovali bychom však k tomu rouru nejméně 15 kilometrů dlouhou. … Aristoteles ze Stagiery byl beze sporu největším myslitelem a systematikem starověku. Učenci všech dob se skláněli před jeho autoritou a leckdy slepě přebírali jeho myšlenky a sdělení. Některá Aristotelova tvrzení přitom byla dosti kuriózní. Na základě výpovědi hodnověrných svědků například uváděl, že ženy mají více zubů než muži! Pikantní na tom všem je, že Aristoteles byl ženat, a to údajně dvakrát. Nicméně si asi nikdy neudělal čas na to, aby svým ženám zuby přepočítal. Z podobně důvěryhodných zdrojů Aristoteles čerpal, když své žáky ujišťoval o tom, že ze studny jsou i ve dne vidět hvězdy. Tento nesmysl se pak tradoval dál a dál, aby se dochoval až do současnosti.“

Více informací v odkazech:

http://asterix­.signaly.cz/1102/an­keta-jdou-videt-hvezdy-ze

http://www.on­tola.com/cs/stud­na-hvezdy

anonym

Tak to nevím,ale pokud do té studny spadneš a narazíš si šišku,určitě uvidíš milion hvězdiček.
Doplňuji:
Možná by věděl odpověď na Tvoji otázku starý Brůna. 🙂

anonym

Fogu , na hvezdy ale radsi do hvezdarny !! 🙂 Ja videla uz parkrat ve zpravach , ze se ve studni nekdo ne – utopil , ale udusil ! -iv-

mosoj

Nebudu nic hledat, Ve studni hluboké 22 metrů jsem byl a hvězdy byly vidět. V té studni sem nebyl sám a viděli je všichni.

tom004 má pravdu !!

Chytrolín

Uvidíš,ale jen pokud se budeš dívat v noci. Ve dne samozřejmě ne.