Hyperaktivní Veverka

Je pravda, že kouření v dětství zpomaluje růst?

Prosím vás. Jedny moje kámošky strašně kouří, a jsou o hlavu menší než já, a jsou třeba i o dva roky starší než já. Je to tím, že kouří?

Odpovědi
anetadela1

Já bych neřekla, že když jsou o hlavu menší, že je to kouřením. Spíš to bude daný genetikou.

Nuk nuk

No, ono to kouření skutečně růst zpomaluje, ale platí to především u dětí maminek-kuřaček, zvlášť pokud maminka kouří v těhotenství nebo brzo po narození dítěte.
Je možné, že kouření takto působí i na již dobrovolného kuřáka, pokud je to ještě dítě, nevím, kolik Ti je a kolik je Tvým kamarádkám. Osobně si myslím, že v jejich případě to nebude úplně tím kouřením. Pokud jim ještě nebylo 18 (zhruba do tohoto věku dívky totiž rostou, u kluků je to o něco déle), je nejspíš ještě předčasné soudit, že je jejich růst zpomalený nebo předčasně zastavený a jek už tu je zmíněno, může to být dáno i jejich dědičnými sklonz k menší postavě.