Lukas27

Je pravda, že kapitalismus bude zkázou lidstva?

Neustálá touha po tom mít víc, chtít víc, spotřebovat víc, nemůže být nekonečná

Nejlepší odpověď
Kepler

Není to pravda. Kapitalismem to nazval Marx a jeho následníci. Dnes se tomu říká tržní hospodářství. To je ten správný název a existuje už od úsvitu civilizací. Už to není vykořisťovatelský řád jako před sto lety. Dnes dostaneš za svou práci řádně zaplaceno a ti nejúspěšnější táhnou ekonomiku i pokrok. Musk, Bill Gates a další…

Další odpovědi
aliendrone

Není. Nesmíš to posuzovat dle jeho v současnosti provozované úpadkové formy. Fakt, že dem(ent)okratický globalizační „oligopolní kapitalismus“ (což jak jsem již zde mnohokrát vysvětloval je jen rádobylíbivá maska MONOPOLNÍHO kapitalismu) je slepá ulička nemění nic na tom, že zatím nic lepšího neznáme. Stejné to je i s demokracií, dnešní systémový paskvil, který se tímto termínem označuje má s reálně udržitelnou a provozovanou demokracií jen pramálo společného.

Lze tedy očekávat do budoucna ještě další globalizační vzestup, který (zcela přirozeně tak jako všechno) povede ke stagnaci a úpadku. (mnohé úpadkové jevy jsou jasně patrné již dnes).

Ať již přijde cokoliv, domnívám se, že základní principy kapitalismu (motivace, výroba/směna, volný trh) zůstanou zachovány. Ideje bolševismu že člověk bude „chtít pracovat“ bez další (podpůrné motivace > odměny) se ukázala jako naprosto zcestná. ;) :D

Takže ať již přijde cokoliv, v reálu to (ostatně jako doposud vždy) bude znamenat odstranění vládnoucí elity, nápravu stávajících či zavedení nových ekonomických poměrů atd.

Tedy… jestli na to BUDE ČAS a na scénu nestoupí „nový hráč“ – strojová inteligence. Bohužel optimistické předpoklady ohledně kooperace mezi lidmi a AI nesdílím, doposud VŽDY nástup nového, pokročilejšího druhu znamenal totální extinkci jeho předchůdce. (Nedovedu si představit ani jediný smysluplný důvod K ČEMU by lidé mohli být dobří pro AI, naopak vidím mraky důvodů pro vyhubení lidstva ze strany AI). Ale kdoví co nakonec doopravdy bude, že? Třeba za půl roku astronomové objeví s pomocí nejsilnějších dalekohledů „maličkou tečku“, těleso o průměru několika km, které je sice prozatím nesmírně daleko, ale za 50 let se prožene poblíž sluneční soustavy někde za oběžnou dráhou Neptunu. A ukáže se že je to neutronová hvězda a úplně všichni jsme nahraní. ;) :D :D

dubraro

Zkázou i záchranou. Záleží, jak se to pojme.

nyjono

Kde jsi na zo přišel? 😁 😁 😁 😁 😁
Jako, že komunisti nechtěli víc a víc a víc???
Chtít víc přece není o kapitalismu. To je o lidech.
TVL

help7

Proč? Vždyť je to jen ekonomický systém a není založený na nějakém vykořisťování, konzumu, boji na život a na smrt, úpadku.
Pravda, máme konzumní společnost, což je asi nejhlavnější problém spojený s tímto tématem, ale není to smrtelné a ani to nemá úplnou spojitost přímo a jen s kapitalismem.
A vlastně bych řekl, že kapitalismus není jen ekon. systém, ale je přímo tou ekonomikou. Protože celý ten jeho význam a funkce jsou rovny ekonomii a jejím vztahům. Funguje, tak jak funguje a nic jiného přece ani neexistuje. Dobre, tak mohl by tu byt snad jeste nerealistický komunismus plus jeho obdoby, ale to je prece zcela nefunkcni system, ktery si uz jen zaklada na mylnem podkladu.

Hufnágl

Ano, kapitalismus bude zkázou, protože je těžké nasytit boháče.

da ny

Ne úplně, ale téměř.
Ale to už tady hooodně dlouho ani Vy nebudete ;)