dudu

Je poskytování kotlíkových dotací tím nejlepším řešením?

Ve všeobecné rovině se jistě jedná o chválihodné ekologické opatření. Avšak coby pamětník si vzpomínám na porevoluční nadšení týkající se plynofikace i těch nejmenších obcí a vyhřívání domů elektrickými radiátory při levných sazbách. Pak se někde cosi zvrtlo a ceny čiských energií poskočily nahoru. Následovala pochopitelná reakce v podobě návratu k méně šetrným zdrojům vytápění a ohřevu vody. Dodnes se notná část původních nadšenců cítí podvedena. Zato výrobci kotlů mají zlaté období.
Jaké je prosím vaše stanovisko na názor, že by přišlo levněji a určitě bylo více spravedlivé pro všechny slevnit ceny elektřiny a plynu, což by vedlo k aktivaci a oživení před časem promarněné myšlenky a umrtvení původně vynaložených nákladů. Navíc i ty nejmodernější kombinované kotle je třeba plnit palivem, čistit od popela a hlavně umět ovládat, což některé seniory odradí a nebo pro ně představuje obtížně překonatelnou limitu.

Nejlepší odpověď
Drap

Jistě že neni. Po čase se objeví nové lepší řešení, alespoň to v minulosti ve všech oborech takto bylo. Musíme si uvědomit že působením jistých zájmových skupin a lobistů, je toto převážně politické řešení a že vítězí zisky. Ekologie ještě nikdy nebyla na prvním místě před penězi.

Další odpovědi
orwell

Není to řešení nejlepší, ale je pořád lepší, než kamenem do hlavy. Představa výrazného zlevnění elektřiny a plynu se mi zdá asi tak reálná, jako osídlení Marsu námi do konce tohoto roku. Myslím, že to takto bylo zamýšleno: nalákat a potrestat. Neděje se tak jenom v oblasti energií, je to už obecně známá finta.

Dochy

Nápad to myslím není špatnej. Pokud je v zájmu státu ekologie a životní prostředí (jako že je) a pokud budeme předpokládat, že lepší kotle tomu pomohou (jako že nejspíše ano) pak je nějaká podpora kvalitnějších systémů vytápění rozumná. A moc možností jak tu podporu provést mně nenapadá.

Ale to provedení už je horší. Mám pocit, že u všech těchto státních zakázek většina peněz padne na podání správných žádostí, financování správných certifikátů apod. Také nevidím důvod proč místo nějaké osvěty musíme montovat kotle, které znemožní použít vlastní palivo. Mám platit za dřevěné štěpky a vlastní vysloužilý dubový stůl (z masivu) budu po kouskách házet do popelnice?

A vůbec… mám pocit, že stát s těmito různými finančními pobídkami neumí nakládat (tedy neumí to ve prospěch občanů). Podpora el. kotlů, podpora fotovoltaiky, nyní podpora „ekologických“ kotlů, „ekologická“ daň z převodu auta – nutící lidi, kteří by s tím autem do konce jeho životnosti stejně najezdili jen pár tisíc kilometrů do koupě modernějšího – tedy vedoucí k vyšší produkci automobilů…

Připadá mi to vše jako „HURÁ“ akce některých zájmových skupin…

Kepler

Dobře si pamatuju na tu kampaň a propagaci elektrického vytápění a jak potom byli lidi naštvaní. Podle mého názoru to bylo hloupé a nekoncepční, protože elektřina zdaleka není čistý zdroj. Plynové vytápění sice zanechává uhlíkovou stopu, ale proti uhlí je to přece jenom lepší řešení. Provoz kotle je automatický a téměř bez starostí. V tomhle jednotnou politiku EU podporuju. Navíc lokální vytápění uhlím a starými botami dokázalo vzduch v obcích pořádně zasvinit.

Mc Merkurion

… tvoje myšlenka je chvályhodná a i logická, ale bohužel, to by si hodně lidí nenamastilo kapsu, tudíž nesplnitelná …

cukrar

Dochy, kdo Vás nutí, abyste „vlastní vysloužilý dubový stůl (z masivu) budu po kouskách házet do popelnice“
Pokud máte kotel, který to umí spálit, proč to nespálíte. Nebo jen obecné povzdechnutí nad ničím?

V této větě Vás již vůbec nechápu: „nutící lidi, kteří by s tím autem do konce jeho životnosti stejně najezdili jen pár tisíc kilometrů“
kdo je nutí, aby si koupili vozidlo nové, místo dojetí vozidla..

Dochy

vím o lidech, kterým ve své době zrovna nějaký takový „šrot“ dosloužil a další podobný „šrot“ by na pár let ještě využili, pokud by si ho mohli koupit za rozumných podmínek. Ta eko daň z převodu je podle mně zkrátka ptákovina.

„Dochy, kdo Vás nutí“ – moje chyba, tady jsem si spojil dohromady nesprávně dvě různé věci.

dudu

Stále více si zde připadám jako černé svědomí zdejších stránek. Jednou mne zde bezostydně napadne jakýši génius L. da Vinchni, podrulhé jsem nabádán abych souhlasil s faktem, že dříve než přistání lidstva na Marsu se dočkám toho aby si důchodci – mažoretky o dvou hůlkách, vystáli nárok na dotaci, kterou si před nimi šmahem vydobydou zbohatlíci a majitelé dnes již „omšelých“ vil – pasoušek z devadesátých let.