Fidor

Je politický subjekt to stejné jako politická strana nebo koalice?

Předem děkuji za odpovědi

Odpovědi
Ametyst

Obávám se, že politický subjekt jsou i politické neziskovky, nátlakové skupiny a lobisté. Nic zdravého pro politiku.

Disraeli

Ano pro stranu, ne pro koalici. Politický subjekt je jinak označení pro „všechno tohle“, jako strana, hnutí, spolek, ale i jednotlivci jakože jedinci: občané/politici, kandidáti,… Koalice možná taky, ale koalice je prostě spíš KOALICÍ politických subjektů… možná i subjektem samotným, osobně bych ale neřekl, že se to tak dá nazvat. Koalice zkrátka označuje seskupení, spolupráci, spojení – ale ne do zcela jednotné skupiny, naopak skupiny sládající se z těch jednotlivých a odlišných věcí/subjektů.

Záleží, jak se na to díváme, jak vnímáme subjekt, jako předmět, organizaci, právní osobnost, jedince, celky. Koalice politickým subjektem zřejmě není, je jednoduše koalicí. Snad vše ostatní jsou subjekty. Už jen logicky je subjekt jediná/jednotná věc a právě koalice je spojením – lépe spojenectvím – těchto věcí (nikoli do jednotného subjektu. Je to jisté seskupení, nikoli sloučení. Spojenectví za konkrétním účelem, pro nějako věc – klidně dočasně a hlavně ne jednotné spojení… myslím to jako tak, že to není samostatný celek, zcela stejný, ale spíš spojení celků – různorodých, ponechávajících si tu odlišnost a samostanost. Proto to nemůže být subjekt).

Krupice

Mezi takové subjekty mohou patřit jednotlivci (občané), stejně jako organizace (politické strany a hnutí, spolky a jiné zájmové skupiny). Vynutitelnost politického rozhodnutí je zajištěna autoritou (která vykonává politickou moc).

A jen dodám: Samozřejmě se to pak liší některými podmínkami v rámci voleb, ale z principu lze říct, že prezentují podobnou či identickou činnost.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Politika

aliendrone

Není. Stručně „politický subjekt“ je množina, do které spadá „podmnožina politických stran“ či jejich koalic. Tedy cokoliv, co se nějakým způsobem angažuje v politice. :)