hapiky

Je opravdu v současné době nutné se naučit říkat ne?

Jedna zpověď:
Nejdůležitější věc, o které si myslím, že ze mne udělala lepšího chlapa, bylo naučit se říkat ´ne´. Uchránilo mne to před mizernými vztahy, před kamarády, co vás tak akorát využívají, před různými nevýhodnými nabídkami, prostě před věcmi a lidmi, které nechcete. Člověk ani nemusí být nepříjemný. Stačí se usmívat, být milý, ale pevně si stát za svým a vysvětlit lidem, proč jim na jejich požadavek nekývnete.“

Nejlepší odpověď
Edison

Ne jen v současné době. Vždy je potřeba to umět. Ale v současné době v souvislostí s přetvářkou a falešnou snahou se zalíbit se „NE“ považuje za sprosté slovo.

Další odpovědi
annas

Ale třeba rozlišovat asertivní „ne“ a obyčejné „ne“. Je proto třeba zvažovat,. zda neublížím, vždy není možné jednat asertivně, tedy odmítnout bez vysvětlení. .

Kdy asertivní „ne“ použít, vůči komu, formu použití a jaké to bude mít následky.. Neublížím sobě ani druhému.

Když se mně z určitých důvodů do něčeho nechce, nebo je požadavek nepřijatelný, někdo činí nátlak, je správné říct normální „ne“. tedy odmítnout bez pocitu viny.. Není třeba vysvětlovat.

Asertivní jednání věta od předního amerického psychologa a editora Mental Help Net Marka Dombecka:

„Asertivita je o hledání střední cesty mezi agresivitou a pasivitou respektující osobní hranice všech společenských vztahů.“

http://www.muj­vztah.cz/aser­tivita/

Každý má právo se rozhodnout,. zda bude jednat asertivně.

marci1

Ano. Pokud se má člověk cítit šťastný, spokojený, psychicky v pohodě, musí se svůj život naučit řídit sám. Pokud cítí, že něco pro něj není to „pravé ořechové“, zdvořile odmítnout. 🙂

anonym

Neumím si představit jakým stylem může přežívat někdo kdo ne říkat neumí … takže: Ano 🙂

da ny

Nejen v současné době 🙂

Je důležité umět říci „ne“ především svým blízkým (partnerovi, sourozencům, dětem apod)..
Dnes se to učí i ženy, které se často ve svém životě zcela poddávají a přizpůsobují partnerovi, rodině, potřebám dětí, zaměstnavateli aj..
Mnohé nikdy nežily „svůj“ život, žily životy těch druhých… Mnohdy celý život, jindy dokud vydržely, než to bouchlo, než se dostanou do nespokojenosti se svým životem, do depresí. Než onemocní.
Umět říci NE často vyžaduje změnu v zajetých kolejích, odvahu i záchranu svého duševního i fyzického zdtaví.
Umět říci NE, je důležité pro každého člověka.
Zejména v dnešní době 😉

Kryšpín

Pokud bude kněžka lásky říkat ne, tak ukončí živnost

aliendrone

Na rozdíl od odpovídajících kolegů si myslím, že někdy nestačí říkat NE a být přitom milý, asertivní blábláblá.
Dle mé zkušenosti je v dnešní době ČASTO NUTNÉ být nejen nepříjemný, ale přinejmenším EXTRÉMNĚ HNUSNÝ, lépe to doprovodit podpůrnými argumenty (jako pěst do huby apod.)

Tedy – ne že by na tom co píší ostatní bylo něco principiálně špatně, ale je to JEN TEORIE. Ještě tě nenavštívil třeba podomní prodejce?
Zrovna máš HODNĚ napilno, držka zvoní, prudí, pošleš ho do hajzlu, zabouchneš a držka ZAČNE ZNOVU ZVONIT! :( :( :(
Pokud ho řekněme „odstrčíš dolů po schodech“ hned napoprvé, pravděpodobnost že bude opakovaně otravovat je přinejmenším výrazně MENŚÍ (ještě NIKDY se mi to nestalo).
Ale máš možnost asertivně vyjednávat třebas celé hodiny, to je nezpochybnitelný fakt. Nezbývá než popřát excelentní asertivní vyřídilku – obzvláště pokud jsi v časové tísni. ;) :D :D

annas

Ad GeOrge,

psychologie – druhy chování pasivní, agresivní a asertivní. Jsou různé techniky, ktere je možné se naučit.

Neje n oblast PC,. ale i „duchovno“ je důležité životu.

hapiky

ge0rge: Znal jsem jednu dívku, ta skutečně neuměla říci ne!

aliendrone

hapiky>>> Ty jsi ale úplný doktor ZLO! Co kdyby si to přečetl Kepler, chudák holka – myslels na to? ;) :)