FlAsh_7

Jak argumentovat/vy­jednávat?

Nejlepší odpověď
Edison

Těžko radit. Metod je mnoho a mnoho pro nejrůznější situace. Sice na to jsou školy, ale to jsou jen takové teoretické základy. Život pak přináší mnohem barvitější svět. A komu není s hůry dáno… nevyjedná tak jako tak nic. A kdo to umí, umí to spíše svou přirozeností a není schopen to kolikrát vysvětlit. A kdo to vysvětlit umí, tak si to nechá pro sebe.

Doplnění: Kromě znalostí a taktiky to chce znát partnera, znát dobře jeho i svoje možnosti, chce to značnou dávku empatie…

Další odpovědi
Drap

Nejlépe pádnými a pravdivými argumenty.

Ametyst

Asertivně.

ivzez

Asertivně a v závislosti na situaci/okolnos­tech.
Každá situace vyžaduje jiný přístup.

Není-li někdo schopen použít vhodné argumenty,
zpravidla neuspěje.

Spojením „vhodné argumenty“ míním argumenty,
jež se váží k té které situaci.

annas

Je třeba vyjednávat tak, aby váš protějšek vaše argumenty přijal za své a souhlasil s nimi.

Je třeba být otevřený, jednat čestně, aby vlastní argumenty zněly opravdově.

Důležitý je i jazyk, myslím si,. správný úvod a závěr.

Tedy pravdivé a rozumné argumenty a správné využití jazyka.

Asertivita při vyjednávání není vždy vhodná, má i i stinné stránky.

„Asertivita zvyšuje sebedůvěru těch, kteří se naučili asertivně jednat, nutí brát zodpovědnost za své činy do vlastních rukou, má však i svoje stinné stránky. Podporuje individualismus až egoismus a v konfliktních případech se orientuje spíše na soupeření než ke spolupráci. Nevýhodou soupeření se pak stává, že dochází k rozdělení objemu hodnot. Asertivitu je tedy vhodné užívat spíše pouze jako jednu z metod vyjednávací sebeobrany, než jako permanentní komunikační vzorec.“ atd. "

http://www.spek­trumzdravi.cz/a­sertivita-jako-strategie-jednani

Kelt

Nejpřesvědčivější argument je vyjednávat z pistolí. Když řeknete rozhodným hlasem Peníze nebo život, určitě získáte peníze. Bohužel pistoli nemá každý a tento způsob se v těchto oblastech moc nepoužívá. Takže je třeba přesvědčit toho druhého, co získá a že získá více než vy.

Edison

Kelte, mýlíš se. Tento způsob z 50% spolehlivě selhává, pokud ruhá strana má pistoli též a je ochotna i schopna ji použít.