Avatar uživatele
Elfka Andy

Je normální slovní spojení „větrová žvýkačka“?

Dneska jsem to řekla ve škole a celá třída se mi smála, ale podle mě je to normální, myšleno jako mátová, šalvějová atd., prostě ty pálivý… :D Lidi co znám leta to říkaj furt, njn, jinej kraj, jiná žvýkačka :D

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, redy před 3131 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Co je považované za „normální“? Z pohledu jazyka spíš zda jde o spisovné, nebo nespisovné vyjádření.

Pojmenování souvisí s tím, že v mátě je tzv. mentol, který umožňuje odchod plynů, jimž se říká větry. Nejde tolik o pálivost, ale o vlastnost máty či mentolu v ní – aroma.

Druhá možnost proč „větrové“ – svěží dech, který druhého jedince ovane jako vítr. Ale to jazykové zdroje neuvádí, to je rovněž zkušenost.

Ale původní význam názvu „větrové“ bonbony, spisovně mentolové bonbony, vycházel z toho, že se užívaly proti plynatosti, nespisovně větrům. Podle PSJC.

Ad barbakan, nebudu nikoho přesvědčovat.. Jednak jde o mé zkušenosti, ale jazykový původ vždy ověřuji.

Ale je rozdíl – máta uvolňuje plyny, kdežto luštěniny plynatost způsobují.

Případne v diskusi.

Upravil/a: quentos

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos, kenyrts Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
redy

Co je na tom směšnýho, já vím co myslíš, a vědí to i oni, ale proč se nesmát, když se směje každej.
Prď na to 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
iceT

Jo, kdysi byly i větrové bonbóny, dneska je všechno peppermint, spearmint nebo jak.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Zřejmě chodíš do třídy jazykových puristů. Mě to připadá úplně normální, stejně jako větrové bonbony.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ano, je to normální spojení, tak jako větrové bonbóny. Hašlerky, Beskydky, Lesněnky, prostě všechny, které obsahují methyl-salicylát.
´´´´´´´´´´´´´­´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´­´´´´´´´´´´´´´´´´´
Annas, je to myšleno, aspoň já si to myslím, že „větrové“ není spojeno s plynatostí, ale se sílou čerstvého vzduchu, tedy větru. Jinak všechny potraviny by musely být označené: větrová čočka, fazole, zelí, větrová vejce…

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
melanie

Opravdu to zní divně…nepřipadá mi to jako normální slovní spojení…ledaže by ta žvýkačka měla větrovou příchuť…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

nezní to vůbec divně,jmenovala se „sevak“,tady je foto:https://www.go­ogle.cz/search?q=%22v%C4­%9Btrov%C3%A1+%C5%BEv%C3­%BDka%C4%8Dka&es_sm=122&­source=lnms&tbm­=isch&sa=X&ved=­0CAcQ_AUoAWoV­ChMIu4_KgIOOy­AIVBtYaCh0dnQXK&bi­w=1366&bih=653#tbm=is­ch&q=sevak+%C5%BEv%­C3%BDka%C4%8Dky&im­grc=TxQJcjh5Yc0e0M%3A

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Je to normální,ale asi jen pro někoho.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek