Elfka Andy

Je normální slovní spojení „větrová žvýkačka“?

Dneska jsem to řekla ve škole a celá třída se mi smála, ale podle mě je to normální, myšleno jako mátová, šalvějová atd., prostě ty pálivý… :D Lidi co znám leta to říkaj furt, njn, jinej kraj, jiná žvýkačka :D

Nejlepší odpověď
annas

Co je považované za „normální“? Z pohledu jazyka spíš zda jde o spisovné, nebo nespisovné vyjádření.

Pojmenování souvisí s tím, že v mátě je tzv. mentol, který umožňuje odchod plynů, jimž se říká větry. Nejde tolik o pálivost, ale o vlastnost máty či mentolu v ní – aroma.

Druhá možnost proč „větrové“ – svěží dech, který druhého jedince ovane jako vítr. Ale to jazykové zdroje neuvádí, to je rovněž zkušenost.

Ale původní význam názvu „větrové“ bonbony, spisovně mentolové bonbony, vycházel z toho, že se užívaly proti plynatosti, nespisovně větrům. Podle PSJC.

Ad barbakan, nebudu nikoho přesvědčovat.. Jednak jde o mé zkušenosti, ale jazykový původ vždy ověřuji.

Ale je rozdíl – máta uvolňuje plyny, kdežto luštěniny plynatost způsobují.

Případne v diskusi.

Další odpovědi
redy

Co je na tom směšnýho, já vím co myslíš, a vědí to i oni, ale proč se nesmát, když se směje každej.
Prď na to 🙂

iceT

Jo, kdysi byly i větrové bonbóny, dneska je všechno peppermint, spearmint nebo jak.

Emefej

Zřejmě chodíš do třídy jazykových puristů. Mě to připadá úplně normální, stejně jako větrové bonbony.

anonym

Ano, je to normální spojení, tak jako větrové bonbóny. Hašlerky, Beskydky, Lesněnky, prostě všechny, které obsahují methyl-salicylát.
´´´´´´´´´´´´´­´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´­´´´´´´´´´´´´´´´´´
Annas, je to myšleno, aspoň já si to myslím, že „větrové“ není spojeno s plynatostí, ale se sílou čerstvého vzduchu, tedy větru. Jinak všechny potraviny by musely být označené: větrová čočka, fazole, zelí, větrová vejce…

melanie

Opravdu to zní divně…nepřipadá mi to jako normální slovní spojení…ledaže by ta žvýkačka měla větrovou příchuť…

Mc Merkurion

nezní to vůbec divně,jmenovala se „sevak“,tady je foto:https://www.go­ogle.cz/search?q=%22v%C4­%9Btrov%C3%A1+%C5%BEv%C3­%BDka%C4%8Dka&es_sm=122&­source=lnms&tbm­=isch&sa=X&ved=­0CAcQ_AUoAWoV­ChMIu4_KgIOOy­AIVBtYaCh0dnQXK&bi­w=1366&bih=653#tbm=is­ch&q=sevak+%C5%BEv%­C3%BDka%C4%8Dky&im­grc=TxQJcjh5Yc0e0M%3A

anonym

Je to normální,ale asi jen pro někoho.