paul1

Je ničení přírody cestou k pandemiím?

Zdánlivě to spolu nesouvisí, ale podle vědecké studie uveřejněné v časopisu Nature ničení přírodních ekosystémů vede k zvýšenému výskytu živočichů, kteří jsou šiřiteli nákaz s rizikem podobných pandemií jako COVID-19. Výzkumem bylo vyhodnocovaných okolo sedmtisíc společenství zvířat na šesti kontinentech. Ničení přírody (např. holoruby) a přeměna lesů na zemědělskou půdu a nebo obytné zóny často vede k likvidaci větší zvěře. V poškozeném prostředí se daří menším, lépe přizpůsobivým živočichům, kteří bývají nositeli většiny patogenů schopných nakazit člověka. I kdyby se nový koronavirus podařilo eleminovat z lidské populace, stále může přežívat ve zvířatech a z nich na člověka přeskočit. Je možné, že koronavirus se bude vracet každým rokem podobně jako chřipka, i když asi v méně škodlivé formě.

volně podle: www.denníkn.sk

Nejlepší odpověď
Drap

Ne tak nutně. Každý nepřirozený zásah do přírody člověkem vyvolá nějakou ptotireakci a někde se to projeví zvýšením, či snížením něčeho. Pokud vezmeme v úvahu, že příroda je dostatečně moudrá a nic se neděje bez příčiny, tak jistá spojitost tam může být. Neni to však zcela jistě jediná příčina. Stejně jako v vše ostatní tak i viry jsou s námi stále, vyvíjí se a mutují. Vždy to tak bylo a zřejmě to bude i nadále.

Další odpovědi
Kepler

Ano je to možné, ekosystémy jsou spletité při jejich změně dochází k nečekaným rekcím. Nedávno jsem zaslechl v TV o hrozbě pro sýce. Ti si budují hnízda v dutinách stromů a těch stromů dramaticky ubývá. Ochránci přírody pro ně alespoň dělají budky. A co se nestalo: kůrovcové holoseče jsou jim nakonec ku prospěchu, protože nabízejí mnohem více potravy, než lesy (asi tím byly míněny myši a jiná drobná havěť).