Avatar uživatele
paul1

Je ničení přírody cestou k pandemiím?

Zdánlivě to spolu nesouvisí, ale podle vědecké studie uveřejněné v časopisu Nature ničení přírodních ekosystémů vede k zvýšenému výskytu živočichů, kteří jsou šiřiteli nákaz s rizikem podobných pandemií jako COVID-19. Výzkumem bylo vyhodnocovaných okolo sedmtisíc společenství zvířat na šesti kontinentech. Ničení přírody (např. holoruby) a přeměna lesů na zemědělskou půdu a nebo obytné zóny často vede k likvidaci větší zvěře. V poškozeném prostředí se daří menším, lépe přizpůsobivým živočichům, kteří bývají nositeli většiny patogenů schopných nakazit člověka. I kdyby se nový koronavirus podařilo eleminovat z lidské populace, stále může přežívat ve zvířatech a z nich na člověka přeskočit. Je možné, že koronavirus se bude vracet každým rokem podobně jako chřipka, i když asi v méně škodlivé formě.

volně podle: www.denníkn.sk

Upravil/a: annas

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? ivzez, Drap, Gonfaloniér před 1331 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Ne tak nutně. Každý nepřirozený zásah do přírody člověkem vyvolá nějakou ptotireakci a někde se to projeví zvýšením, či snížením něčeho. Pokud vezmeme v úvahu, že příroda je dostatečně moudrá a nic se neděje bez příčiny, tak jistá spojitost tam může být. Neni to však zcela jistě jediná příčina. Stejně jako v vše ostatní tak i viry jsou s námi stále, vyvíjí se a mutují. Vždy to tak bylo a zřejmě to bude i nadále.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Ano je to možné, ekosystémy jsou spletité při jejich změně dochází k nečekaným rekcím. Nedávno jsem zaslechl v TV o hrozbě pro sýce. Ti si budují hnízda v dutinách stromů a těch stromů dramaticky ubývá. Ochránci přírody pro ně alespoň dělají budky. A co se nestalo: kůrovcové holoseče jsou jim nakonec ku prospěchu, protože nabízejí mnohem více potravy, než lesy (asi tím byly míněny myši a jiná drobná havěť).

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek