Avatar uživatele
Pokročilý

Je nevyžádaný email trestný čin nebo přestupek?

Zajímalo, v jakém slova smyslu je nevyžádaný email trestný -tzn email jakého druhu a co se stane když někomu poslu email treba s reklamou, můzu mít z toho nějaký postih? Děkuji
Doplňuji:
Děkuji oběma:o), jsem fakt moc ráda, že jsem tento server našla

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

České trestní právo se sice na spamming vysloveně nedívá jako na trestný čin, avšak na toho, kdo se zaměřuje na tuto činnost, může být uvalen paragraf §178 Trestního zákona. Pokud tedy poskytne e-mailovou adresu spamerovi třetí osoba. A to jsou velmi časté případy. Pokuta může činit až 10 milionů korun. Zákon nějaký máme, ale je využíván?
Doplňuji:
Hlavně pro PRÁVNÍKA pana Standu !!!!!!!!!

§ 178 Neoprávněné nakládání s osobními údaji,
1) Kdo, byť i z nedbalosti, neoprávněně sdělí, zpřístupní, jinak zpracovává nebo si přisvojí osobní údaje o jiném shromážděné v průběhu trestního řízení nebo v souvislosti s výkonem veřejné správy a způsobí tím vážnou újmu na právech nebo oprávněných zájmech osoby, jíž se osobní údaje týkají, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem.
(2) Stejně bude potrestán, kdo, byť i z nedbalosti, poruší právním předpisem stanovenou povinnost mlčenlivosti tím, že sdělí nebo zpřístupní osobní údaje o jiném získané v souvislosti s výkonem svého povolání, zaměstnání nebo funkce a způsobí tím vážnou újmu na právech nebo oprávněných zájmech osoby, jíž se osobní údaje týkají.
(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, nebo
b) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 porušením povinností vyplývajících z jeho povolání, zaměstnání nebo funkce.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

NEVYŽÁDANÝ e-mail nebo-li nevyžádané obchodní sdělení (tak jak je toto definováno v zákoně č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti) NENÍ TRESTNÝM ČINEN.

Aby byla naplněna skutková podstata trestné činnosti, musela by se posuzovat nikoli "nevyžádanost", ale "obsah" (např. dětská pornografie, propagace fašismu ap.)

Pokud se vrátíme zpět k pojmu "nevyžádané" obchodní sdělění, tak vám (jako fyzické nepodnikající osobě) za šíření takovýchto emailů nic nehrozí. Sankce přicházejí do úvahy pro právnické osoby. Srovnej s ustanoveními § 7 a § 11 zák. č.480/2004 sb. - viz zdroj)

-------

To Bad:
§ 178 trestního zákoníku je o nečem jiném :-) "Porušování domovní svobody"
Doplňuji:
Bade,
já vím, že toto ustanovení v trestním zákoníku existuje, jen jsem chtěl trošku ´chytračit´ a naznačit, že ve znění zákona platném od 1.1.2010 to není § 178, ale § 180. A co je podstatné toto ustanovení bylo docela významně pozměněno oproti textu, který jste uvedl vy.
http://business.center.cz/…

Btw. v prvém odstavci § 180 je kromě jiného textík "které byly o jiném shromážděné v souvislosti s výkonem VEŘEJNÉ MOCI..." no a to mi moc k osobě Zlatomušky jaksi nešlo, tak proto jsem tuto ´trestně-právní´ eventualitu pro odpověď na tuto otázku vyloučil

Zdroj: http://www.uoou.cz/uoou.aspx?m enu=23&submenu=25

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2670
Zlatý ivzez 1589
Zlatý standa 1256
Zlatý mosoj 731
Zlatý led 671
Zlatý gecco 534
Zlatý JájsemRaibek 521
Zlatý marci1 520
Zlatý Kepler 518
Zlatý annas 477

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.