Tomíček

Co je přestupek a co je trestný čin ?

Dobrý den, chci se zeptat zda rovná částka 5 000 Kč je braná, jako přestupek, nebo jako trestný čin ?

  • se chci ještě zeptat, zda může trestný čin nahlásit i osoba mladší 18 let ?

Nejlepší odpověď
Drap

4,999,– přestupek 5000,– trestný čin. Ano, nahlásit může kdokoli.

Další odpovědi
Kepler

Obecně: určení a definice je předmětem trestního práva té které země. Britové J. C. Smith a B. Hogan (Criminal Law, New York 1969/9) charakterizují trestný čin jako nemorální čin (moral wrong), respektive zločin (wrongdoing), který ohrožuje přímo a závažnou měrou bezpečnost a blaho společnosti a kdy k nápravě nepostačuje pouze náhrada škody, způsobené oběti. Omezují tedy působnost trestního práva na oblasti, na které nestačí občanské právo. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Trestn%C3%BD_%C4­%8Din

U nás tedy v tomto případě je to tak, jak uvedl Drap, s tou výhradou, že ohlášení je dokonce povinností.