rispe

Pro pana Standu

Dobrý den, nejdřív bych chtěla poděkovat za odpověď, vzhledem k tomu, že jsem byla na tomto serveru poprvé, objevila jsem vaši doplněnou odpověď až teď:).
K poslednímu bodu vaší odpovědi, vzhledem k tomu, že jsem si myslela, že dcera při vyřizování „něco popletla“, volala jsem na příslušný sociální odbor a paní mi sdělila, že to tak prostě je a že bych se divila, kolik je 80-letých stařenek, které musí ze zákona živit svoje dospělé děti. Pokusím se zavolat tam ještě jednou a zjistit nějaké číslo tohoto zákona, ale dceru už jednou, cca před půl rokem, „sociálka“ informovala, doslovně cituji .. pokud nedosahuje životního (nejsem si jista, jestli název nezní existenčního minima?) minima, je její matka(otce dcera nemá, zemřel) povinna jí do tohoto doplácet a pokud tak neučiní, tak mě má zažalovat.
Doplnění: Tak se mi podařilo dovolat se na sociální odbor. Mluvila jsem s velmi ochotnou paní, zákony, podle kterých postupují jsou 110/sbírka zákonů rok 2006 a 111/2006, opět mi potvrdila, že dcera opravdu od státu nemá na nic nárok, nemění na tom nic ani to, kde a s kým bydlí, pokud by bydlela s nějakým přítelem, tak posuzované osoby stejně budou nejen jejich domácnost, ale i rodiče. Chápu, že stát je v krizi, ale já být dnes před rozhodnutím, jestli dítě ano či ne … nikdy bych si ho nepořídila. Pane Stando, děkuji za váš čas.

Nejlepší odpověď
standa

Ještě k té vaší větičce „…kolik je 80-letých stařenek, které musí ze zákona živit svoje dospělé děti“

Ano zákon o rodině zná pojem „VYŽIVOVACÍ POVINNOST“ a přitom mezi nejčastější typy patří ´povinnost´ rodiče k dítěti (myšleno dítě, které není schopno se živit). Exustují však i další 4 méně časté typy ´vyživovacích povinností´ :

  • mezi ostatními příbuznými,
  • mezi manžely,
  • vůči rozvedenému manželovi
  • příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce.

Vás by se teoreticky mohl týkat ten typ ´mezi ostatními příbuznými´…, ale aby soud takto rozhodl, musely by existovat opravdu pádné důvody mezi které patří nejen svízelná situace vaší dcery, ale zejména by musela nastat situace, že Vaše majetkové poměry dovolují tuto vyživovací povinnost.

Ale jak jsem psal minule, nechť dcera učiní ty navrhované kroky vůči soudu… (a pro ostatní čtenáře přikladám odkaz na původní související otázku – viz zdroj níže)

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/svereni-ditete-do-vychovy-soudem