Bee282

Je nějaký rozdíl mezi fíglem, trikem a vychytávkou? Nebo je to úplně to samé?

Je nějaký rozdíl mezi fíglem, trikem a vychytávkou? Nebo je to úplně to samé? Předpokládám, že to má stejný význam, ale radši se ptám, aby pak do mě, někdo nerejpal.

Nejlepší odpověď
annas

Přesně odpovví jazykové slovníky – Slovník nespisovné češtiny a odkaz na jazykovou příručku. Užití záleží samozřejmě na kontextu.

  1. Fígl = trik, nápadité a zkušené řešení někdy s podtextem neprůhlednosti či nečestnosti. Jde o výraz nespisovný – uvádí SNČ
  2. trik – výraz spisovný
  1. vtipný, chytrý, lstivý kousek: reklamní t.; advokátský t. lest, úskok, finta
  2. obratný, zručný kousek: kouzelnický t.
  3. vtipný způsob řešení něj. problému, situace ap.: filmový, divadelní t. způsob, při kterém se optickou n. mechanickou pomůckou vzbuzuje dojem skutečnosti;

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=trik

  1. vychytávka – výraz nepisovný – podle SNČ
  1. nápadité řešení
  2. výhodná koupě, zpravidla z druhé ruky

--

Z toho plyne že fígl je nespisovné pojmenování pro spisovný výraz trik.

"Synonyma pro trik

  1. vtip, kousek
  2. lest, úskok, (expr.) finta, klička, (ob.) fígl
  3. eskamotáž, kejkle, kousek (kouzelnický) "

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/trik

Další odpovědi
jáára

Rozdíl bych tam viděl. Fígl je jako alternativně zvládnutá činnost, trik – podfuk (podvod), vychytávka – pro mne dosud neznámá věc ulehčující běžnou činnost.