bauerlukin

Je nějaký člověk s Nobelovou cenou bez titulu?

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je nějaký člověk, který dostal Nobelovu cenu, případně cenu, která se považuje za prestižní, v oborech, ve kterých Nobelova není udělována (třeba Abelova cena v matematice), který nemá žádný akademický titul. Napište prosím i jména těch lidí. Díky za odpovědi

Nejlepší odpověď
annas

U laureátů Nobelovy ceny se tituly neuvádějí, takže byste musel všechny projít a zjistit, zda měli hodnost nebo titul.

https://en.m.wi­kipedia.org/wi­ki/List_of_No­bel_laureates

http://www.con­verter.cz/nobel/li­teratura.htm

Např. Jaroslav Heyrovský, který Kromě titulů získaných během studia obdržel také mnoho čestných vyznamenání a titulů, z nichž některá zde uvádíme:

918 – Doktor filosofie (PhDr.) Karlovy university v Praze
1921 – Doktor věd (D.Sc.) university v Londýně
1927 – Člen University College v Londýně
1951 – Státní cena 1. stupně
1955 – Řád republiky
1955 – doktor honoris causa přírodních věd Technická universita v Drážďanech
1956 – doktor honoris causa chemických věd university ve Varšavě
1959 – doktor honoris causa university v Aix-Marseille, Francie
1960 – Řád republiky
1960 – doktor honoris causa university v Paříži
1962 – Zlatá medaile ČSAV za zásluhy o vědu a lidstvo
1965 – Stříbrná medaile londýnské Polarografické společnosti
1966 – doktor honoris causa university ve Frankfurtu"

Samozřejmě ve výčtu laureátů je jen příjmení a jméno.

https://www.na­tur.cuni.cz/che­mie/informace-o-sekci/vyznamne-osobnosti/jaroslav-heyrovsky

Tak je to určitě i u dalších.

Udělené Nobelovy ceny laureátům bez titulu od r. 1901 – 2000

Můžete si prohlédnout v tabulce

https://www.qu­ora.com/Can-anybody-win-the-Nobel-Prize-without-an-academic-degree

Další odpovědi
Kepler

Jména hledat nebudu, ale určitě existuje hodně nositelů Nobelovy ceny za mír, literaturu apod. Není to jen o vědě.Třeba náš Jaroslav Seifert žádný nepotřebný titul neměl a ani nedokončil gymnázium.

led

„Vymyslite vrtuľku na otváranie piksle od krému na boty a nobelovku máte istú.“ asi tak nejako znely reči v úzadí, keď Jaroslav Heyrovský v roku 1959, ako prvý československý občan, dostal za svoju celoživotnú prácu v oblasti chémie Nobelovú cenu.
Legenda hovorí, že za tú „vrtuľku na otváranie krabičky“ vďačíme práve jeho snahe nenamáhať sa pri krémovaní bot 🙂

Ale teraz vážnejšie, sú odbory, v ktorých sa udeľujú Nobelové ceny za výsledky práce bez ohľadu na postavenie nominovaného, napríklad literatúra, výtvarné umenie, medziľudské vzťahy a podobne…

Kelt

Seznam nositelů Nobelovy ceny se dá najít určitě na internetu. Například Roentgen nedokončil gymnazium. A o dalších se můžeš dozvědět z jejich životopisu.

Kazatel

Titul netřeba, na nominaci stačí i základní vzdělání a mít milionáře rodiče, co tě nechají přeplout na závodní jachtě oceán. Jo, ještě je nutné tvářit se u toho děsně ekologicky.