zjentek

Je nějakej zásadní rozdíl mezi smutečním průvodem za zemřelého a smutečním průvodem za zemřelým?

(Jenom tak mě to napadlo, když jsem myslel na kočky.)

Ad led:

Když už jste u toho (v komentářích), tak v linku, který níže přikládám, uvidíte v galerii u jedné z fotografií pohřebního průvodu koment: „Smuteční průvod za Jana Kočku“. Přitom průvod jde přesně za mrtvým Kočkou, ležícím v kočáru.

Jak si to tedy vysvětlujete?

https://www.re­flex.cz/clanek/ko­mentare/90517/poh­reb-kockovych-jak-jsem-se-stydel-za-sve-spoluobcany.html

https://www.re­flex.cz/galeri­e/komentare/98555/poh­reb-kockovych-jak-jsem-se-stydel-za-sve-spoluobcany?foto=10

Nejlepší odpověď
led

1 – O smútečním průvodě za zemřelým psala annas ve své odpovědi.
2 – Může být taky smuteční průvod za zemřelého, kdy jde o symbolický smuteční průvod bez rakvi. Stává se to v případě, kdy mrtvého pohřbívají jinde, nebo pokud jde o protestní průvod za jeho myšlenky, proti příčinám, viníkům jeho smrti…

Další odpovědi
annas

Smuteční průvod – jeho účastníci doprovázejí zemřelého za jeho rakví, jednoduše jdou za zemřelým, uloženým v rakvi.

Jde o obřad zpravidla na vesnici, kdy účastníci pohřbu „rakev“ doprovázejí na hřbitov, kde je uložená do hrobu. .

Takto se to děje u nás, když někdo zemře – vychází se z kostela, kde se kněz se zesnulým uloženým vrakvi rozloučí a pak se vydá průvod na hřbitov.

Za zemřelého se modlí. Takže průvod není za zemřelého, ale kvůli němu za rakví,, tedy za zemřelým.

Záleží na tom, jak průvod za zemřelým chápete, stejně jako za zemřelého. .

Existuje ještě tryzna = smuteční slavnost na počest významného zesnulého třeba umělce, politika atd.

Led uvedla i význam průvodu za zemřelého. Nějak jsem si neuvědomila, že průvod za zemřelého se může uskutečnit např. jako vzpomínka na někoho.

Ověřovala jsem ve slovníku – význam slova průvod za nějakým cílem nebo doprovázejícící někoho.

http://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=pr%C5%AF­vod&sti=EMPTY&whe­re=hesla&hsub­str=no

Ale spíš se používá smuteční(pohřební) průvod, nebo průvod na hřbitov., průvod k uctění památky …

led

zjentek, pre upresnenie, ide o „kočky“ z ríše zvierat, alebo z rodu ľudí?

zjentek

V podotázce je také tajná šifra, podle který bude možný od Novýho Krista zde na serveru zpětně dohledat zásední události, které se v této vlasti udály během časů předchozích udály.

annas

Také jsem si toho všimla u pohřbu Kočky. Vypadá to, že se nerozlišuje přesný význam. Jdo za rakví zemřelého, pro uctění jeho památky jako zemřelého., tedy průvod za zemřelého.

Na netu je hodně nepřesností, těžko se někdy rozlišuje, co je správné, co se mění atd.