zjentek

Je možný dlužit nekřesťanský peníze, pokud je dlužníkem křesťan?

Je to možný? A pokud jo, tak se o tom před ním nesmí takto otevřeně mluvit? Půjde o rouhání, nebo něco horšího?

Nejlepší odpověď
annas

Je to historický pojem, který souvisí s úroky za půjčování peněz.

"Půjčování peněz za úplatu se objevilo vzápětí po vzniku peněz a setkáváme se s ním v Mezopotámii, starém Egyptě nebo antickém Říma.

Od raného středověku se tato činnost setkávala s omezením ze strany různých náboženství.

Podle křesťanské církve byl úrok poplatek za čas, který patří Bohu, a proto se s ním nemůže obchodovat.

Jiným důvodem byl názor, že půjčování peněz samo o sobě nevytváří žádné hodnoty. Do dneška se nám zachovalo pro příliš vysoký úrok označení „nekřesťanský“ a Islám zakazuje půjčování peněz na úrok dodnes. " atd.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C3%9Arok

Ve středověku půjčovali peníza židé,, a to za vysoklý úrok = lichvu. Křesťané si totiž mezi sebou mohli půjčovat jen bezúročně,

"A právě to půjčování nejchudším vrstvám se stalo kamenem úrazu, zejména ve 14. a 15. století, a předmětem vyostřené kritiky před husitskou revolucí, kdy právě židovská lichva se stává jedním z argumentů, proč se Židé stávají předmětem boje i těch reformních husitů, kteří se snaží reformovat celou společnost a kteří uvádějí, ano, Židé mohou žít zde mezi námi, nemáme proti nim v podstatě nic, ale nesmějí provozovat lichvu, protože lichva je zkáza pro celou společnost.“

Na výši úroku totiž ve středověku neexistoval žádný předpis:" atd.

http://www.roz­hlas.cz/nabozen­stvi/zpravy/_zpra­va/proc-se-zide-ve-stredoveku-zivili-pujcovanim-penez--1638070

Dnes se pojem stále používá, když je něco velmi drahé, nebo se za půjčku platí velké polatky. Atd. Jenže nikdo nezkoumá, zda žádá o půjčku věřící nebo ateista.

Další odpovědi
hapiky

Nekřesťanské peníze mají pramálo společného s křesťanem.

Drap

Nejedná se o rouhání a na většinu dlužníků jakékoli řeči zpravidla neplatí.