Lukyn45

Je možné tvořit přechodníky i v 1. a 2. osobě č.j. a mn. ?

Zatím jsem se setkal jen s používáním ve 3. osobě č.j. a mn.

Nejlepší odpověď
annas

Přechodníky jsou neurčité tvary slovesa, které se příliš často nepoužívají, a můžeme se s nimi setkat především ve starší literatuře.. U přechodníků určujeme tyto mluvnické kategorie: číslo, čas, slovesný rod, vid a jmenný rod. Můžeme rozlišit dva typy přechodníků přítomný a minulý. Mají jeden tvar pro mužský rod, jeden shodný pro ženský a střední rod j.č. a třetí tvar pro množné číslo všech rodů.

Protože jsou neurčité slovesné tvary, z toho plyne, že přechodníky netvoří (a tedy ani nemají) určitou osobu, tj. 1., 2., 3. osobu . kteréhokoli z obou čísel.
Jak to řešit?
Já přistoupiv k sestře. Nejde napsat.

Aby šlo skutečně o větu, musela by konstrukce pokračovat přísudkovou částí, např. Přistoupiv k sestře, začal jsem se omlouvat.

Tvar přechodníku v 1. větě je neurčitý, osoba vyplyne z tvaru slovesa ve větě druhé.

Snad odpověď na svou otázku pochopíte z mého vysvětlení a příkladu.

Vl. vědomosti.