Silenyvedec

Je možné svítit tmu?

Jinak řečeno: lze nějakým způsobem „svítit“ „něco“ co způsobí „tmu“? Jakože opak světla „antisvětlo“. Ikdyby to prakticky nešlo tak aspoň rozjeďme teoretickou úvahu. (Chybí mi tu kategorie filozofie, do té by to nejspíš sedlo lépe)

Nejlepší odpověď
led

Čo je to tma?
Je to neprítomnosť svetla,
prítomnosť akéhokoľvek množstva svetla ruší tmu.
Ak si toto preložíme,
svietiť tmu nemôžeme.

Další odpovědi
mosoj

Pokud chceš o takovéto ptákovině diskutovat , tak nejdříve definuj tmu .

Dochy

Podobně jako nemůžeš stříkat někam proud vakua. Můžeš tryskou stříkat proud vzduchu, a budeš ho cítit třeba metr od trysky (pokud uvažujeme v malém) Pokud do stejné trysky „přivedeš“ vakuum, neucítíš v metrové vzdálenosti nic. Pouze vzduch z okolí pomalu bude do trysky unikat. Stejně tak se světlem. žárovkou můžeš něco osvítit. Ale tma? Můžeš někam umístit černý terč, ale nedokopeš všechny fotony v prostoru aby se tím terčem nechali pohltit…

dr.luha

Můžeš mít ve svítilně místo žárovičky kuličku z protonové hmoty (lidově černé díry). Pak bys mohl skutečně svítit tmu. Akorát by baterka s tímto vylepšením vážila mnoho, mnoho a ještě víc tun. Černou díru lze podomácku vyrobit tak, že se odstraní z jakéhokoliv materiálu elektronové obaly a zbylá jádra se už k sobě shluknou sama.

rohll

A co místo žárovky s černou dírou, co by vabilo fotony by jsme svitili nějakým světlem, co by ty fotony neutralizovalo, něco jako osvěžovač na wécku. Udělat z normálního světla nějaké, pro naše oči neviditelné 🤔

led

Svetlo nie je vidieť, vidíme len jeho odraz od hmoty.

Dochy

tak tohle je hodně zajímavá teorie 😉