Petra33

Je mozne stiahnut bez problemov oznamenie o podvode – ponechanie si rezervacneho poplatku, ak dlznik zaplati?

Chcem podat oznamenie za podvod – realitny agent si ponechal rezervacny poplatok na byt, lehota na vratenie uz ubehla pred tyzdnom, je mozne bez problemov oznamenie stiahnut, ak mi ho vyplati? Stale ma uistuje o zaplateni, ale k ziadnemu plateniu nedoslo… Mal mi sprostredkovat byt, ale bola som preplatena, aj ked som zaplatila rezervacny poplatok.. Okrem toho som zisitla, ze agent ma mnoho exekucnych rizeni, bohuzial som to zistila az teraz … Diky

Nejlepší odpověď
klumprt

Obávám se, že trestní oznámení v tomto případě není zrovna nejvhodnější postup. Aby se dal realitní parazit potrestat za podvod, tak by se mu musel prokázat úmysl vám ty peníze nevrátit, existující už v době, kdy od vás peníze přijal. Což bude docela problém a možná sama uznáte, že ten úmysl v té době vůbec nemusel mít. A tak půjde občanskoprávní spor a vám nezbyde než ty peníze vymáhat cestou občanské žaloby.
Trestní oznámení by mělo sledovat primární cíl potrestat někoho za trestný čin a pokud je činem způsobena škoda je sekundárním cílem trestnho říení tuto škodu napravit – uložit odsouzenému povinnost škodu uhradit. Trestní oznámení nemá fungovat jako páka na dlužníka. V tomto případě je to páka nejspíš naprosto neúčinná, protože policie vaše oznámení pravděpodobně odloží sama a nebude nutné trestní oznámení stahovat.

Další odpovědi
ivzez

Obávám se, že trestní oznámení o podvodu není na místě,
protože realitní makléř nejspíš splnil, co splnit měl. Skutečnost,
že Vás někdo přeplatil, nemohl (nejspíš) nijak ovlivnit.

Podvod by byl, že by od Vás makléř inkasoval zálohu s úmyslem nic neudělat
(s úmyslem ponechat si peníze, aniž by splnil, k čemu se zavázal).

Podáte-li na něj trestní oznámení, budete muset prokázat,
že se Vás makléř pokusil podvést, že měl v úmyslu pouze
inkasovat zálohu a nic nezprotředkovat. Nepřepokládám, že
byste tento záměr dokázala prokázat.

Potom by naopak mohl makléř postupovat proti Vám.

Vyzvěte makléře písemně k vrácení zálohy, stanovte termín
(dejte mu ± 10–15 dnů od data odeslání), do kdy ji má vrátit
a nezapomeňte uvést název a číslo účtu nebo adresu.
Zašlete doporučeným dopisem s dodejkou.

Nevrátí-li Vám makléř zálohu ve stanoveném termínu, budete jej
muset žalovat (ani zde by Vám trestní oznámení nepomohlo).

___

Do budoucna:

Příště si důkladně prověřte každého, s kým budete
chtít obchodovat nebo jednat.

Edison

Pokud pachatel vrátí, co odcizil, neznamená to, že se čin nestal. Já osobně bych se nejprve obrátil na realitní společnost (určitě lze na konkrétního makléře někde podat stížnost), pak bych pátral po nějaký oborový asociaci, pak úřad mimo orgány činné v tr. řízení…

Petra33

Takze aby som upresnila situaciu, makler nedodrzal zmluvu, ktoru sam podpisal, v rezervacnej zmluve bolo stanovene, ze byt uz dalej ponukany nebude, a ak sa nepodari podpisat kupnu zmluvu na byt kvoli pochybeniu na strane predavajuceho (jednou z podmienok bolo, ze na byte v case kupy nebude nijaka zastava), rezervacny poplatok mi bude vrateny, co sa nestalo. Okrem toho to, ze o byt su dalsi zaujemci, makler vedel uz tyzden predtym, nez ku zruseniu predaja nemovitosti mne doslo, tiez mi preposielal „opravenu“ zmluvu od majitela, ktoru majitel ani nevidel, a ktoru opravil sam makler, len aby som podpisala hypotecnu zmluvu (v zmluve boli podozrive zmienky o tom, ze budem druha na zastavu, ze preberiem dlh druzstva a podobne, tieto zmienky som zo zmluvy chcela vyradit). Lehota na vratenie rezervacneho poplatku bola sedem dni, ktore uplynuli pred tyzdnom, takze makler nevracia peniaze, ktore mi dlzi. To si myslite, ze je v poriadku, ziadny podvod?

klumprt

Jestliže po vás chtěl rezervační poplatek, ač z okolností mu muselo být jasné, že je zbytečné, abyste ho platila, a pokud vás uvedl v omyl tím, že vás přesvědčil, že jste jediný nebo hlavní zájemce o nemovitost, ač zájmců bylo prokazatelně víc (a třeba i z nich obdobně vytahal rezervační poplatky), tak by to podvod být mohl.
Jde mi jen o to, že nedodržení smlouvy není automaticky podvodem.
Já vás nechci odrazovat od trestního oznámení. Já jen říkám, abyste v něj nevkládala přehnané naděje. Pokud jste přesvědčena, že vás realitní krysa obelhala, aby z vás vytáhla peníze, tak na policii běžte. Ovšem souběžně, nebo ještě předtím, mu pošlete doporučenou výzvu tak, jak radí ivzez. Chystejte se i na vymáhání občanskoprávně.