Kazatel

Je možné například na hřbitově/pohřebním místě pěstovat nejen květiny, ale i zeleninu?

Odpovědi
zjentek

To nedávám… A co takhle piknik na hrobku? Správňácká grilovačka se zamřelým/i. 👍

Zeleninu ne, to by se ti do ní dostávaly různý energie z půdy a přece bys nejedl blížní 🤦‍♂️, nebo seš kanibal?

elkon

A další se zbláznil…

Filip84

Pěstovat, samozřejmě, lze, ona tam poroste, nějaká, protože je to půda, a v půdě zelenina, poněkud, roste.

Nejde-li o soukromé pohřebiště (§ 3 et sequentia zákona o pohřebnictví), vždy je hrobové místo věcí nájmu, a vždy je vydán nějaký hřbitovní řád (jest to povinné). Pokud by nějaký MaŠíBl nasadil na jeden hrob cibuli, a na druhý květák, tak by velmi rychle přibyla v hřbitovním řádu clausule, že je zakázáno na pohřebišti pěstovat zeleninu.

Problém vyřešen, harmonie obnovena.

Drap

Za jistých oolností to je možné. Znám jeden zrušený, dávno odsvěcený bývalý hřbitov, kde sou dnes záhony a ovocné stromy. Na běžném hřbitově by to bylo znesvěcení a dostal by ses do střet ze zákonem.

Kelt

Na jedné straně se nám to zdát nehumánní, proti zdravému rozumu, ale pamatuji si, že v jedné části města byl hřbitov a dnes je tam sídliště. A takových míst je více, protože lidé se pohřbívali do země a dnes se půda zabírá, staví se tam obchody, cesty a pod. Doufám, že nenastane doba, kdy na hřbitově bude místo pro sběrnu, prodej zeleniny, květin a pod a přitom hřbitov bude sloužit i svému účelu.

Filip84

Kelt: pokud je dneska na pozemku toho a toho čísla parcelního pohřebiště, a zítra bude zapsáno do katastru nemovitostí, že je to „trvalý travní porost“, tak tam pohřebiště není, i kdyby tam tlelo 1,000 umrlců.

V praxi pouze Israelité nechávají hroby nedotknuté na věky věků, pokud je hřbitov plný, navezou další vrstvu zeminy (proto na starých hřbitovech Israelitů jsou staré náhrobky tak nízké). Jinak je tzv. tlecí doba, po uplynutí tlecí doby je hrob považován za prázdný, Havran hrob vykope, zbytky (a někdy je toho i opravdu hodně, ale to by bylo na samostatné thema) nahází do pytle, vloží do rohu, zahrne zeminou a „další pán na holení“.

Pokud se nějaké místo má přestat užívat jako pohřebiště, postačí počkat tlecí dobu, plus dobu stanovenou zákonem, a pak tam klidně může být třeba stavba, nebo sad.

Kazatel

Zjentek > tak piknik, jo? Jak se to říká, jiný kraj, jiný mrav? https://digita­larchive.tpl.ca/in­ternal/media/dis­patcher/1836150­/preview