KK-15

Je možná brát úvahu jako prozaický text?

Doplňuji:
Jedná se mi o přijímací zkoušky, konkrétně dramaturgii – zda-li mohu odevzdat i úvahu, protože jsem se domnívala, že prozaickými texty v požadavcích mají namysli spíš práce ve stylu vypravování.. Může se to zdát jako hloupý dotaz, ale opravdu si nejsem jistá, tak se raději zeptám..

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je nepřesná.

Je třeba si uvědomit, že na prózu, tedy prozaický text se dá dívat jako

  1. na formu umělecké tvorby, řeč která nepodléhá zákonům rytmu – oblast literární vědy
  2. na běžnou, přirozenou formou psaného textu, která není psané ve verších – oblast stylistiky.

Takže záleží na oblasti, tématu, formě, zda jde např. o esej, fejeton apod.

Třeba do prozaické umělecké, tedy krásné literatury patří např. fejetony R. Křesťana.
Doplňuji:
K vašemu doplnění otázky. Neuvedla jste, zda vám zadali téma, nebo si máte sama vybrat apod. Opět jen obecně.

Jak jsem napsala, prozaický text (ad 2) se týká slohových útvarů, které jsou psané běžnou, přirozenou formou jazyka, tedy i úvahy.

Úvaha (užití např. v eseji či fejetonu, kritice) je nenáročnější slohový útvar, který vyjadřuje způsobem myšlení, jeho hloubku, názory atd., proto zřejmě tento slohový útvar zvolili místo snadnějšího vypravování.

více diskuse

Další odpovědi
gecco

Asi nerozmumím – máš snad esej ve verších???
Jako co jiného, než jako prózu, chceš běžnou esej „brát“???
😉
Doplňuji:
Aha – no, máš-li si být opravdu jistá, zeptej se na studijním odd. (sekretariátu…) dané školy…
😉