Europa

Je lepší se stát letuškou nebo ekoložkou/bio­ložkou?

nevím, jak dobře se na tyto místa bude schánět zaměstnání, jestli není letuška moc rizikové zaměstnání a jestli se v životě obejdu bez vysokoškolského vzdělání (na letušku stačí jen sš)
Přijmu jakoukoli pomoc při hledání odpovědi, protože potřebuji vědět, na jakou školu jít a pokud máte zkušenosti, budu ráda :)
Doplňuji:
Plavat umím dobře a na jazyky mám přirozený talent :)

Nejlepší odpověď
manon

Myslím, že je to dost široký záběr. Ještě se jen hledáš. Zdá se, že časem najdeš, co Ti bude nejlépe sedět, možná opustíš některé romantické úhly pohledu. Pokud máš slušný prospěch a přiměřeně únosný vztah ke vzdělávání, gympl bude to pravé. Čtyři roky na získání znalostí a zároveň vlastního názoru na to, co bys chtěla dělat nebo na co by ses hodila, by mohly pomoct.

Píšeš poměrně bez chyb. Bez VŠ se obejdeš, ale zdá se, že bys na ni stačit mohla, pokud jsi teď na ZŠ, tak proč nejít dál. Vzdělání je krásné.
PS: Plavání a cizí jazyky se vždy hodí :)) Vietnamština je v kurzu právě dnes :)

Další odpovědi
Michal Kole

letuška musí hlavně UMĚT PLAVAT, což bude asi problém

Na letušku musíš, také umět jazyky a být komunikativní a mít „REPREZENTATIVNÍ“ vystupování, asi nejlepší je gympl.

Hlavně je důležité to PLAVÁNÍ

Ekolog a biolog taky zrovna na trhu práce teď nefrčí.

Nejždanější na trhu práce jsou teď strojaři, elektrotechnici či jejich kombinace – mechatronici a IT pracovníci (programátoři, správci sítí)

led

Byť ekoložkou/bioložkou možno celý život,
byť letuškou možno len časť života, pokiaľ to zdravie, vzhľad, pravidelná každoročná previerka kvalifikácie a zdravia dovolí.
Keď v ešte produktívnom, relatívne mladom veku dolietate, tá hrozba visí nad každým členom lietajúceho personálu, , čo ďalej, kam ísť bez ďalšieho vzdelania?

Moje doporučenie:
1– ak to finančne a duševne zvládnete, vyštudujte maximum
2– po skončení štúdia nik nebráni na krátku dobu niekoľko rokov absolvovať konkurz, zdravotnú prehliadku, odborné školenie (nie je jednoduché) ukončené kvalifikačnými skúškami, a zamestnať sa ako letuška.
3– aj počas lietania si neustále udržiavať kontakt so znalosťami a vývojom v pôvodnom vyštudovanom odbore, ľahšie sa potom po ukončení lietania zaraďuje do odbornej práce.
Treba myslieť aj na zadné kolieska…

venkovan

Jdi na vysokou, minimáolně na VOŠ. Pokud to rodina ekonomicky utáhne, studuj pokud se učíš dobře. A jestli letuško a nebo bioložku – mám kamarádky které studují biologii se zaměřením na humální medicínu. Když se s nimi potkám, tak jim svítí oči zájmem o odbor.
A vývoj léčiv bude stále aktuální obor.
Ekoložkou – opět záleží jaký směr si vybereš. Je to velmi široký obor – od technických oborů až po rostlinky a geologii.

saboo

Jak to tu čtu, tak Ti ty lidi moc nepomohli.

Mám kámošku, co dělala řadu let letušku u Emirates a ještě u dvou (už nevim kterých) Pak se vdala a zůstala na zemi. Říkala, že to byla nejlepší etapa jejího života. Spousta peněz, luxusu, práce kde se nepředřeš a tak. Pokud budeš chytrá, tak vydělaný peníze dobře investuješ a můžeš do důchodu už tak v 50ti. Já osobně lítám dost nerad, ale jestli Ti to neva… V Praze je nějaká střední přímo od ČSA, tak ta by byla nejlepší (jestli si teda můžeš vybírat) A i kdyby přijímací pohovor do práce pak nevyšel (trvá třeba pul roku a je to super náročné) tak se na té střední naučíš docela dobré věci. Minimálně jako na gymplu.

Aby to nebylo tak jednoduchý, mám kámoše, co vystudoval ekologii. Vtipné na tom je, že chtěl na vysokou ekonomickou a nějak se přepsal v googlu a to rozhodlo. Moc ho to bavilo a po této škole teď začal další a moc ho to baví. je moc spokojenej, ale prachy teda rozhodně nemá. – No a to by chtělo spíš ten gympl. – Jo ale ten kámoš začínal kuchařským učňákem, takže bych asi spíš šel na tu střední ČSA a za 4 roky uvidíš.
Doplňuji:
Teď jde ještě o to, že pokud máš vědecké ambice, tak Tě práce letušky rozhodně neuspokojí. Pokud se Ti povede tu střední vůbec dodělat a pokud dostaneš tu práci, tak za pár let vyhoříš a to je konec. S praxí letušky pak jdeš dělat servírku, nebo překladatelku, ale to taky není nic co Tě uspokojí. tak pak začneš studovat sama nějakou ekologickou vejšku a budeš se vracet ke svému původnímu snu.

(Věř mi. Vím o čem mluvím)

Moc rád bych pomohl, klidně mi pošli PM

led

ad saboo
spoločnosť Emirates Airlines naozaj platí vyššie mzdy, ovšem aj podmienky prijatia sú trochu iné než u bežných leteckých spoločností.
príklad: Letuška s niekoľkoročnou praxou mala práve v dobe konkurzného jednania s touto spoločnosťou úraz na ruke s následkom viditeľnej jazvy – automaticky bola z ďalšieho vyradená – vyžaduje sa okrem iného čisté „nepoškodené“ telo teda aj bez rôznych tetovaní, jaziev či podobných úprav. Kedže počas PN neabsolvovala ani pravidelné kvalifikačné skúšky, bola automaticky vyradená z lietania aj vo svojej materskej spoločnosti.
Nie každá letuška má možnosť, ak nemôže ďalej lietať, uchytiť sa u pozemnej práci v danej spoločnosti.
„Spousta peněz, luxusu, práce kde se nepředřeš“
zjavne tú prácu veľmi dobre nepoznáte pracovať s ľuďmi rôznych pováh a záujmov v stienenom priestore lietadla, starať sa o ich spokojnosť, vyčarovať úsmev na plačúcom dieťati, zvládať stres „strachu z lietania“ -áno, aj takí ľudia lietajú, čo sa toho boja-, byť neustále usmiatá aj keď má rodinné problémy, pripravená okamžite zasiahnúť v prípade potreby, poskytnúť rýchlu zdravotnú pomoc, to nehovorím to hrozbe terorizmu, leteckého nešťasti a iných mimoriadnych udalostí. Skúste v kolisajúceom lietadle roznášať stravu, či pitie na vysokých opätkoch, udržiavať rovnováhu a nič nevyliať a to všetko s ľahkosťou baletnej primadony…Tie peniaze nie sú zadarmo a tá práca nie je vôbec ľahká, ako sa navonok zdá.

led

Ospravedlňujem sa za preklepy, na vine je môj virtuálny rozhovor s letuškou, spomienky na jej prácu. V súčasnosti pokračuje v štúdiu na VŠ (ktoré na 3 roky prerušila kvôli lietaniu). Bola v podobnom rozpoložení rozhodovania ako pýtajúca sa Europa. Rozhodla sa pre lietanie až sa nakoniec ocitla oboma nohami pevne na zemi. Nesťažovala si na prácu, ale ako mi ju v listoch popisovala, ako ich prácu poznám ako cestujúca, to som tu zhrnula v odpovedi.