nyjono

Je gramaticky správně „společně s Gambrinusem“?

Zkracuje, nebo nezkracuje se to?
Teď to říkali v TV reklamě. Nějak mi to neštymuje 😁

Nejlepší odpověď
marci1

Gambrinusem.
Přestože původně jde o osobní jméno, stalo se z něj pojmenování značky, proto bychom s ním měli zacházet jako s podstatným jménem rodu mužského neživotného. Volili bychom vzhledem k frekvenci v úzu formální skloňování s koncovkami za celým slovem: tmavá piva Gambrinusu, s Gambrinusem. 🙂
https://dotazy­.ujc.cas.cz/od­povedi/?klico­ve_slovo=Gambri­nus&filter=1

Další odpovědi
Emefej

Podle mě je správně s Gambrinem.

Kepler

Gambrinus je značka podobně jako Pilsner Urquell. Znělo by ti líp s Gambrinem nebo Pilsenerem Urquelem? Některá slova a názvy jsou v češtině zkrátka nesklonná zvláště jiného, než českého původu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.