Bruneta84

Je (bylo) opravdu Švýcarsko vždy neutrálním státem?

Bylo vždy opravdu fakticky Švýcarsko neutrálním státem? Proč některé zdroje uvádí, že spíše jen papírově, děkuji za objasnění.

Odpovědi
Kepler

Tak úplně to historicky nebylo, což se dá vlastně říci o každé zemi.

V období novověku často švýcarští žoldnéři bojovali v armádách evropských velmocí. Během třicetileté války a později zůstala většina Švýcarska neutrální, až roku 1798 bylo vtaženo do vojenského konfliktu a jeho území obsadila vojska revoluční Francie. Na území Švýcarska byla vyhlášena centralizovaná Helvétská republika. Po pádu Napoleona bylo obnoveno původní Švýcarsko, jež navíc získalo nová území. V první i druhé světové válce zůstali Švýcaři neutrální.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/D%C4%9Bjiny_%C5%A0v%C­3%BDcarska

Edison

Tím „jen papírově“ mají možná ty zdroje na mysli to, že se vždy hlásili k té straně, která zrovna platila.

Fienir

Při 2. válce ano a to jen proto, že Hitler potřeboval prostředníka, přes kterého by komunikoval a obchodoval se světem.