Rokio

Je běžné, že si lidé pobírající sociální dávky kupují za ně cigarety a alkohol?

Jedná se o něco, co dělá řada lidí, nebo to naopak moc lidí nedělá?

Nejlepší odpověď
Kepler

Záleží jaké kdo má priority. Kdo zvyklý hulit a chlastat, první co si koupí, je cigarety a chlast. I kdyby pak měl jíst suché rohlíky. Ostatně to tak dělají i ti, co sociální dávky neberou.

Další odpovědi
Drap

Každý si za své dávky přece může koupit co chce. Nebo už i toto bude někdo diktovat? Smutné je, když si jedinec nakoupí alkohol a cigarety a nezbývá mu na jídlo. Poto zkrátka musí mít hlad.

nyjono

Jo, je to časté.
Doplním Drapa. Hlad často nemají, když potřebují, něco ukradnou.

ivzez

Ne, není to běžné, jen se to „s oblibou tvrdí“.
_______

Doplňuji:
Sociální dávky pobírá mnohem více lidí, než si řada jiných představuje.

Maminky na rodičovské dovolené pobírají rodičovský příspěvek,
staří lidé a lidé s přiznanou invaliditou pobírají starobní a invalidní důchody,

Lidé, kterým zemřel/a manžel/ka pobírají vdovské/vdovecké důchody,
jejich děti mají nárok na sirotčí důchody.

Lidé, kteří (už) sami nezvládnou péči o sebe (či domácnost)
mohou mít nárok na příspěvek na péči.

Nevěřím, že by si většina ze zmíněných za sociální dávky
kupovala alkohol a cigarety.

Odhaduji spíše, že se hodně lidí v této oblasti neorientuje
a podle najviditelnější (která není největší) skupiny soudí všechny.

DoTazatel

Někteří dostávají dávky nebo alespoň jejich část ve stravenkách (respektive poukázkách), za které si kromě jídla a pití mohou kupovat i oblečení, obuv a nějakou tu hygienu (+ třeba ještě potřeby pro děti, školní pomůcky), ale nekoupí si za ně cigarety ani alkohol.

Ale ano je to velmi běžné, že si za dávky (poskytnuté v hotov. a bezhotovosních penězích) nakoupí alkohol a cigarety. Je sice na každém, jak sám hospodaří, za co utrácí a jak vede svůj život, ale pak takovým lidem dávat pravidelné dávky (což je na úkor státu a to je na úkor občanů… v podstatě na úkor státu to není, protože to množství peněz zůstane v oběhu, dál se zdaňuje a pořád obíha, takže je to vlastně jen na úkor obyčejných občanů).

To mě přivádí ještě k bezdomovcům, většina z nich není na ulici bez důvodu. Dej jim slušný obnos peněz, poskytni jim byt a stálou práci a za měsíc jsou znova na ulici. Jistě se mezi nimi najde pár milých jedinců, kteří by takovou pomoc zasloužili a kteří by jí nepohrdli, takoví jsou tam, ale často nezaslouženě a není jich mnoho.
Lidem, kterým se pomoct nedá (a kteří o ni kolikrát nestojí), by se takto pomáhat nemělo. Stát by neměl plýtvat prostředky, aby jim umožnil materiální život, se kterým oni neumí nakládat, ale měl by jim poskytnou takovou formu pomoci, která by je naučila, jak s tím nakládat. Jako v tom citátu:
„Když dáte člověku rybu, nakrmíte ho pro tento den. Když ho naučíte ryby chytat, nasytíte ho na celý život.“

hapiky

Někteří to i protočí v hracích automatech. Průměrně to prý trvá jen jeden večer.

aliendrone

Moc o tom nevím, i když se stýkám s ledasjakou sortou lidí napříč celým spektrem (včetně takových, nad kterými by mnozí ohrnuli nos), tak se sockami kupodivu ne, nějak necítím potřebu. (socka = práceschopný jedinec v nedůchodovém věku, který čerpá dávky)

Jistěže nějaké znám (povětšinou hnědočeši) a u těch to platí na 100% včetně krmení forbesů. :(

DoTazatel

Sociální dávky nepobírají (jen) práceschopní jedinci, kteří nepracují. Do sociálních dávek spadají různé příspěvky = velká spousta (přídavky na děti, rodičovský příspěvek, dávky v hmotné nouzi,… = tihle všichni dostávají sociální dávky a všichni jsou nebo by měli být pracující. U těch dávek v hmotné nouzi jsou zase nějaké minimální příjmy = nemá takový plat, aby se mohl dostatečně zaopatřit) a až po tom všem jsou tam invalidní důchody (taky soc. dávky) pro lidi, kteří pracovat nemohou nebo mají nějak omezenou možnost pracovat kvůlí svému stavu.

Ti, co pobírají soc. dávky jsou všichni, kteří dostávají peníze od státu (=sociálky), a to z různých důvodů. Když pomineme ty důchodce, tak sociální dávky povětšinou tvoří příspěvky pro různé, normální pracující lidi v nedůchodovém věku, kterým se nějak zvýšily náklady na své živobytí (nebo své rodiny), ale práci mají, jen jejich příjmy třeba nestačí — tzn. třeba i sirotčí důchod, porodné, pohřebné, příspěvek na pěčí, atd… některé jsou pravidelně vypláceny jiné jsou jednorázové. Je to pro lidi, kterým vznikla nějaké nákladná situace – jakože jim třeba někdo připadl do péče (Sociální příplatek, příspěvek na péčí, aj), kvůli nemoci nejsou schopni vykonávat práci (nemocenská – to je taky sociální dávka) a mají jinak vzniklé škody/náklady, které by třeba sami neustáli. Sirotčí důchod je zase pro nezaopatřené (studující) dítě, kterému zemřel jeden z rodičů (z ekonom. hlediska tám chybí jeden měsíční příjem).

Ale tím neříkám, že to všichni dostávají oprávněně… jen, že sociální dávky dostává kde kdo. (Většina si pod tím představí jen Romy, kterým se nechce pracovat, ale je to mnohem širší a složitější okruh).

ivzez

Nemocenské je dávka nemocenského pojištění,
S ostatním souhlasím.

DoTazatel

A jo vlastně.