Avatar uživatele
Ametyst

Je autotransfúze před plánovanou operací běžná?

Jak to mají krajské, okresní a malé nemocnice v tomto případě? Rozhodují si samy? Je to účinná a přímá cesta, s minimem rizik pro pacienta, jak také napsal Aliendrone.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 38 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Kdo a jak o tom rozhoduje sice netuším, ale co vím je, že se tak děje běžně, prakticky bez vyjímky. Tedy POKUD to zdravotní stav pacienta a čas umožňuje.
Můj tip – pravděpodobně nějaké bejkárny ohledně proplácení výkonů, ale i přínos pro pacienta (100% krevní kompatibilita, tedy bez rizika jakékoliv rejekce) je velmi významný.

Dost možná v tom mohou hrát roli i cenové hladiny a poptávka („naše“ krev [od českých dárců] se exportuje na západ, importujeme asijskou a africkou), ale do hloubky tohoto tématu nevidím, jen o něm vím.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
da ny

U některých typů plánovaných operací (ortopedické) se počítá (je nutné )s podáním krevních konzerv.
Tato možnost je vždy navržena/nabízená lékařem.
Pro pacienta je to bezpečnější. Dcera byla v roce 1994 na operaci páteře, 4 hodiny na sále, ztráta krve. Dostala vlastní krev. Babička byla v pohotovosti, pokud by vlastní konzervy nestačily.
https://www.fnbrno.cz/autotransfuze/t2980

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Autotransfuze je převod pacientovy vlastní krve zpět do jeho krevního řečiště. Předoperační odběr vlastní krve provádíme (pokud to umožní zdravotní stav pacienta), před plánovaným operačním zákrokem, kde je předpokládána větší krevní ztráta.
Zde je příklad jak se to řeší: http://nspka.cz/cs/pacient/oddeleni/ostatni-oddeleni-karvina/hematologicko-transfuzni-oddeleni/predoperacni-autologni-odbery-autotransfuze.html

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pepa25

„naše“ krev [od českých dárců] se exportuje na západ, importujeme asijskou a africkou"
🙂
na toto by měla da ny reagovat, když je v branže, ne?

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví