Savier

Je alkohol sérum pravdy?

Říká se, že chceš-li někoho opravdu poznat "bez masky. Stačí pár kapek alkoholu a jeho maska spadne. Je to pravda?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Není to sérum pravdy. Alkohol akorát uvolňuje zábrany (i v mluvení, projevech citů, tajnůstkářství), oslabuje logiku (a spol), člověk může být víc bezprostřední, ukecaný, víc na něj působí emoce/vzruchy, není tak odtažitý a je větší pravděpodobnost, že něco vykecá anebo i když lže, je to na něm víc poznat (protože jeho rozum si dává částečného šlofíka a to co říká – hlavně když si vymýšlí – nemusí kolikrát dávat smysl).
I opilý člověk ti může vykládat pohádky o bůhvíčem – a snažit se ti něco nakukat.

Takže s alkholem se akorát zvyšuje šance, že člověk s tebou bude víc družný a víc hovorný. Ale neznamená to, že všechno co ti bude říkat, musí být nezbytně pravda nebo spolehlivá informace.

Další odpovědi
Filip84

Já Ti říkám, že 99% lidí ti na sebe všecko vysype, ani k tomu nebudeš potřebovat žádné „serum pravdy“, protože si vůbec neuvědomí, že se až takto (vnitřně) obnažují.

Má to ale jeden háček: musíš vědět a musíš to „chytit“, nebývá to úplně vždycky na plnou hubu. 🤷🏽‍♀️

Pokud se napije? Alkohol nepůsobí na každého úplně stejně, má vlastně jednu „výhodu“: ten jedinec se přestane ovládat, nebo se ovládá méně. Ano, to je stejné, stejně tak ty fasis opilosti, povídací opice, atd., ale nakolik bude třeba agresivní, no, tak to už stejné není. Někdo má depresi, když je namrdanec, druhý se chce rvát, atd.

Navíc, ne každý, kdo si vypije, je hned (vlezlý / agresivní atd.) blbec.

Nejhorší jsou takové ty kancelářské krysy. Oni maj to svoje místo v kancelárium, po robotě zajdou „na kafíčko“, chlast to v hubě nemá celý tejden, pak si to dá tři píva a hotovo. 😅 Ano, ale pak máš lidi, co toho snesou zhruba stejně, nebo ještě méně, než taková kancelářská krysa, ale není to debil, tak to nepije, když to neumí. 🤷🏽‍♀️ Ne, si s tebou sedne, ty vrazíš panaka, on si lízne, zbytek vylije, nebo tak něco (jak si myslíš, že to dělá barman, když ho hosté zvou?). Jí u toho pití. Takže, ve výsledku, ty si projdeš povídací opicí, a pak už tě, pomalu, musí vyvádět z hospody, on ti to trochu hraje, že jako taky opici má, ale ve skutečnosti má úplný hovno, a tak i ty se dozvíš úplný hovno: 🤷🏽‍♀️😂

Drap

Platí jen částečně. Nelze to brát univerzálně.

Rokio

Pití alkoholických nápojů hlavně odbourává morální zábrany a člověk si pak toho více dovolí a ano, je i otevřenější.

orwell

Spíš bych řekl, že je to jeden z vedlejších účinků. Pokud se ti odpovědi „líznutého“ nebudou moc líbit, dost možná budou odrážet i něco pravdy. Jestli bude stačit pár kapek alkoholu, to nevím. Některé jedince přimět touto cestou k upřímnosti tě může vyjít dost draho.

zjentek

No jéjej! Já znal jednu ta měla nohy pořád u sebe. A jednou takhle po dvou vodkách, omylem, panečku, to bys koukal i ušima, co vše do ní ochotně vešlo!

paul1

Dvě věty k alkoholu:
Kam jdeš? Jdu hledat smysl mého života. Tak, až ho najdeš, vem jedno pivo i pro mne.
Alkohol pomáhá odstranit:
stres
kalhotky
podprsenku
a spoustu dalších problémů

Dan4815

Sérum pravdy je Midazolam, mnoho lidí po něm nemá zábrany a řekne snad kde co. Ale jak u koho, ve vojenství se neosvědčil, neboť u některých došlo k opaku. Je pravda, že když si dáš vyšší dávku benzáčů, tak je člověk hodně uvolněný. Alkohol je takový univerzál a patří mezi drogy, které způsobují morální kocovinu. Třeba mezi úspěšné pravdodrogy považuji Kratom u naprostých začátečníků. Uživatel má pak mnohem větší chuť komunikovat a nemá takové zábrany. Alkohol je zrádnější. Záleží na tom, jak člověk reaguje na alkohol… navíc, to se během života mění. Kupříkladu, já byl jako teen uživatel alkoholu vtipný, otevřený a hodně komunikativní. Kolem dvacítky jsem začal být nepříjemně upřímný, pro mnohé to moc sranda nebyla. Nyní jsem příjemně vtipný, přátelský, ale né otevřený; hodně se kontroluji a je téměř nemožné něco ze mě vytáhnout, čeho bych pak litoval. Za poslední roky se mi nestalo, že bych se ráno styděl. Nemyslím si teda, že by to platilo na každého a alkohol může být někdy kontraproduktivní. Člověk Ti něco v tom uvolnění řekne, ale pak si to další den uvědomí, a už si bude na Tebe dávat pozor. Pak s ním můžeš pít jak chceš, ale nic se nedozvíš. Proto si myslím, že nejlepší kombinací je přátelské popíjení, kde neočekáváš nic jiného, než zajímavé debaty o konkrétních věcech. Přirozeně se může debata stočit i do osobních věcí, pak je to takové přirozenější. Jak vidíš, problematika je mnohem hlubší. Všeobecně říkám, že alkohol dokáže být sérem pravdy, ale neplatí to u všech. Funguje to na lidi, kteří se cítí dobře, alkohol působí i na jejich emoce (pak častěji mluví o mezilidských vztazích – super pro drby), nebo dobře funguje u lidí, kteří se jen bojí mluvit mezi více lidmi. Ale pak narazíš na lidi, kteří bývají po alkoholu agresivní, unavení nebo depresivní, a tam je alkohol kontraproduktivní. Intoxikovaný třeba nebývá běžně depresivní, ale může niterní problémy zveličovat v tom záchvatu smutku. Může přikládat veliký význam k věcem, které vlastně nejsou pro něj tak důležité (z nám to i já z dob, kdy jsem po alkoholu měl smutné chvíle – řešil jsem s lidmi něco, co mi bylo normálně jedno), a ty si pak o takových lidech uděláš mylný obrázek. Co z toho plyne? Alkohol dočasně mění lidi – mohou býti někým, kým opravdu nejsou. Někdy zase mohou částečně odhalit vnitřní démony nebo naznačit některé povahové rysy. Je to však zrádné a osobně většinou nikoho nehodnotím na základě chlastu. Dokonce bych řekl, že abys někoho za pomocí alkoholu poznal, měl bys ho dobře znát jako střízlivého, abys pak dokázal říci, co je projevem jeho pravého já, a co je projevem alkoholu. Mám známého, a ten je hrozně zlatý. Snaží se pomáhat, je dobrým otcem a už mladým dědou. Ale když se dříve napil, tak hodně řešil ženy – zněl jak misogyn. Co si našel novou partnerku, která ho považovala za sebe rovného, tak už takové řeči v opilosti neměl. Běžně bych takového člověka odsoudil, ale takto se choval jen po alkoholu… a vím, že alkohol mu nedělal dobře a zveličoval jeho pocity.

Svabik12

Tohle mně nenapadlo ale vlastně jo😂

Pazderka

Ne, alkohol není sérum pravdy. Alkohol je látka, která ovlivňuje mozek a způsobuje, že se lidé cítí uvolněněji a méně se kontrolují. To může vést k tomu, že lidé řeknou věci, které by jinak neřekli, ale neznamená to, že budou říkat pravdu. Ve skutečnosti je pravděpodobné, že lidé budou pod vlivem alkoholu lhát více než obvykle.

Existuje několik důvodů, proč lidé pod vlivem alkoholu lžou. Zaprvé, alkohol může ztížit koncentraci a myšlení, což může vést k tomu, že lidé dělají chyby, včetně lhaní. Zadruhé, alkohol může zhoršit sociální soudnost, což může vést k tomu, že lidé se cítí méně zodpovědní za své činy, včetně lhaní. Nakonec, alkohol může zhoršit kontrolu impulsů, což může vést k tomu, že lidé dělají věci, které by jinak neudělali, včetně lhaní.

Pokud se účastníte rozhovoru s někým, kdo je pod vlivem alkoholu, je důležité být si vědom toho, že nemusí říkat pravdu. Je také důležité být respektující a zdvořilý, i když si myslíte, že vám lže.

Kryšpín

Zjentek to byla svatá dala nebo rozhoďnoška